Věda versus prachy

recenze

Prolhaná věda (2013) 4 z 5 / LordSnape
Prolhaná věda

K téhle knize jsem se dostal vlastně náhodou, když jsem hledal informace o novém bestselleru Zkorumpovaná farmacie. Rozhodl jsem se, že si půjčím autorovu starší publikaci, která mi i názvem byla bližší, než jen farmacie. A nakonec jsem byl docela mile překvapen. Věděli jste třeba, že i produkty jako Kellogg's nebo Grahamovy plátky byly původně určeny pro zvláštní fit výživu?

Na začátek bych rád poukázal, že je nesmírným kladem Prolhané vědy, jak se Goldacre nepouští do přílišného moralizování a má všechny své argumenty podložené důkazy. Osobně mi nepřijde nijak zaujatý, přesto některé věci, týkající se jen známých persón Spojeného království nebo metod Brain gym prorůstající jejich školství, jsou nám víceméně k ničemu, ale v tomto ohledu nelze nic vyčítat, když je publikace primárně určena čtenářům UK.

Je i hodně vidět, že se autor, jakožto lékař, nesnažil o vědeckou příručku a střemhlavou kritiku, jelikož je místy kniha prokládána typicky suchým britským humorem, který já hodně mohu. Velmi zdařilá byla kapitola o homeopatii, kde jsem se docela zasmál a nejvíce mě dostalo to, jak se článek do médií dostal skrze debatu lékařů na odborném fóru v kapitole Dychtivý pisálci. Za velmi přínosnou považuji i pasáž o tzv. Cherry pickingu ve statistikách, kde si prostě "odborníci" vyberou to, co se jim zrovna hodí do krámu. Dobré je, si i uvědomit, jak sám autor píše, že ten, kdo se ohání hned žalobami, soudy a nechce zveřejnit své metody výzkumu je hned jasně podezřelý. Rozhodně je také na místě, že problém lidstva se nevyřeší jednou pilulkou a že farmaceutické firmy jsou s obchodníky "přírodní" kosmetiky a 100% přírodních vitamínových preparátů jedna ruka. Povídání o vlivu testovacích skupin, kde se podávalo placebo a údajné doplňky k oddálení výskytu smrtelných chorob jako rakovina, je více než zajímavé, ale je to prakticky už jen špička ledovce celého problému. Stejně tak bouřlivá diskuze o vakcínách MMR s vlivem na rozvinutí autismu, ale to by jistě vydalo na samostatnou knihu.

Závěr je vynikající, když Goldacre vše shrnuje pár odstavci a prohlašuje, že vítězové jsou pořád ti, o nichž se zde mluví a že každý lékařský zákrok není nikdy bez rizika. Člověk se pak nemůže divit, že občas někdo umře i vlivem klasické medicíny. Ani ta zatím není všemocná, narozdíl od některých kouzelných preparátů. Líbí se mi, že sám autor nikoho nenutí, aby mu uvěřil, nebo aby přestal věřit svému léčiteli, pilulce či se dokonce nenechával již očkovat. Každý svého štěstí strůjce. Každopádně si osobně myslím, že klasická medicína má v rukou trumfy v podobě obětavých lékařů a vědců, kteří nejsou žádní milionáři, ve spoustě podložených či vyvrácených výzkumů a v neposlední řadě i úspěchy v podobě prodloužení lidského života nebo úbytku vlivu úmrtí novorozenců atd. A to je myslím fakt, na který se zde chtělo poukázat.

Závěrem si neodpustím rýpnutí o tom, jak mi přišlo vtipné, že všechny ty média, proti kterým se zde tak zbrojí a jak překrucují vědu a zveřejňují nesmyslné články či publikace, mají i vliv na to, že se právě Prolhaná věda stala bestsellerem. Potvrdilo se to, že honba za penězi a výdělkem je bezútěšná. Teď už by mě jen zajímalo, co by autor řekl na vliv fluoridu (obsaženého prý ve vodě) na naše tělo...

V roce 2013 vydal Computer Press.

LordSnape
24.09.2014

Děkuji. Knihu si rozhodně přečtěte, jestli Vás téma zajímá. Každopádně se teď chystám na Zkorumpovanou farmacii, což bude něco, protože pocházím z rodiny farmaceutů.

bytost
24.09.2014

Se zájmen jsem si váš článek přečetla. Dost jste mne navnadil, abych si knihu četla také. Chválím a jen tak dál. Jo, jo, je to tak, každý svého štěstí strůjcem. Hodně štěstí.