VAU

recenze

Habibi (2020) / laska_ku_kniham
Habibi

Kniha bola vykresľovaná ako kontroverzná a vulgárna, mne tak však neprišla ani zďaleka. Práve naopak, prekvapilo ma, že som tam nič „také strašné“ nenašla. Myslela som si, že sa budem červenať až za ušami pri každej druhej scéne, ale nič také sa nekonalo. Dokonca aj vulgarizmy perfektne sedeli do úst protagonistov, žiadna nadávka nebola navyše. Po tejto stránke som teda s príbehom naozaj spokojná, splnil svoj účel, zabavil ma, vyvolal vo mne emócie a určite ma nezhrozil.
Najväčší problém však pre mňa predstavoval hlavný hrdina, pán noci, jeho výsosť Harry Habibi Linton. Nechýbalo veľa a osobne by som vbehla do príbehu len preto, aby som ho sotila zo schodov. Ľudia, seriózne, ja som toho chlapa neznášala. Takého arogantného, namysleného a hnusného despotu som už dlho nestretla. Ženy, ako by ste reagovali na niekoho, kto vám zakazuje niekam chodiť bez jeho súhlasu, kto si s vami robí, čo sa mu zachce a kto na vás kričí? Veď áno, jasné, on to robil preto, lebo ju ľúbil, ale haló. Láska sa dá dokazovať aj inak, nemusím predsa každému ukazovať, aký som všehoschopný mačo. Nikdy som sa nepokladala za nejakú za nejakú extra feministku, ale pri tejto knihe som mala chuť zatriasť hlavnou hrdinkou a objasniť jej, že aj ona má nejaké práva.
Čo sa týka vývinu deja, ten sa mi skutočne pozdával. Ukážková gradácia, pred koncom prekvapivý zvrat, srdcedrásajúca scéna na záver. Som spokojná s tým, ako sa príbeh skončil aj s tým, čím si hlavné postavy prešli. Dúfam, že Baja napíše ešte niekedy v budúcnosti podobnú knihu, ale so sympatickým chlapom.
Mimochodom, nesmierne oceňujem aj drobné narážky na Horkosladké esencie, vždy mi vyvolali úsmev na tvári.