Váš diář bude ten nejlepší!

recenze

Kreativní diář - Vytvořte si diář na míru (2015) / Lea47
Kreativní diář - Vytvořte si diář na míru

Michaela Dombrovská a Blanka Novotná přišly se smělou myšlenkou. S publikací, která pomůže čtenářům se sestavením diáře přímo na míru. Pokud vám nevyhovují předtištěné diáře, můžete si dle jejich návodu vytvořit zápisník přímo na míru nebo se jen lehce inspirovat.

Autorky mají společný blog Paperitas, Michaela píše příspěvky pro různé magazíny a Blanka se věnuje rodinné pekárně. Obě dvě jsou jednoznačné papírofilky a rády si zapisují, čmárají a zaznamenávají myšlenky.

V úvodní části mě zaujala informace o paperitkách, kterou považuji pro mě za nejpřínosnější z celé knihy. Díky mnoha grafickým názorům jsem měla možnost se přesvědčit o jejich praktičnosti. Velká část informací v knize mi přijde naprosto jasná a mnohokrát již omletá. Prokletí motivačních příruček:

„Všichni máme nespočet úkolů a povinností.“

„Existuje velká škála sešitů, bloků, diářů“.

Kniha by se dala rozdělit na dvě části, první veskrze praktická, kdy se věnujeme plánování a rozvržení diáře na různé časové jednotky – rok, měsíc, týden a den. V druhé části se z diáře a taktéž z publikace stane motivační nástroj, který nás bude upozorňovat na naše cíle a přání. Zápisníček se dle instrukcí autorek stane lapačem myšlenek a místem pro nekonečné seznamy položek a úkolů. Jejich prostřednictvím si bude filtrovat a třídit své myšlenky a poznámky. Propojí se tedy klasický diář – rozumějme plánovač - s deníkem na poznámky.

Autorky se snaží pomoci i s plánováním volného času a zaměřením na to opravdu důležité. Dle jejich vize by ideálně sestavený diář měl dopomoci k úspěchu či kýženému cíli.
Závěr příručky je věnován praktické části – jaký sešit si pořídit, čím psát, jak psát. Až se nechce věřit, že s tímto potřebuje někdo poradit.

Je znát, že autorky, zřejmě tedy hlavně Michaela, už nějaký ten text sestavily a že se této problematice věnují opravdu s velkým zaujetím. Na druhou stranu si neumím představit, že bych si přesně dle jejich instrukcí vytvořila diář, přišlo by mi to svazující, některé části vím, že neupotřebím. Ovšem smyslem příručky není diktovat přesné kroky, ale inspirovat. Nadšení jim rozhodně nechybí. Když jsem po publikaci poprvé sáhla, myslela jsem si, že se bude jednat o jakousi předlohu, do které si budu rovnou zapisovat a budou zde plochy s krátkými instrukcemi, které budu moci využít v cíli za vysněným diářem.

I kdybyste ve finále diář podle této příručky nesestavili, kniha je poměrně zajímavě graficky ztvárněná a v několik málo textech můžete nalézt zajímavou myšlenku či názor.

Koka
01.06.2016

Úžasná recenze! Odhalila mi hloubku toho literárního díla i jeho mravní poselství. Kdy už konečně někdo napíše tak fundovanou recenzi i na tiskopis pro daňové přiznání?