Tato recenze byla smazána.

Vánoční koleda

recenze

Vánoční koleda (2010) 5 z 5 / Blaufik
Vánoční koleda

Ebenezer Skruž je lakomý obchodník v letech. Jeho jediným zájmem je hlavně hromadění peněz a Vánoce jsou pro něj jen dalším zbytečným dnem, který kromě utrácení vůbec nic nepřinese.
Dokonce i synovce, který jej přijde pozvat na sváteční oběd nemilosrdně vyhodí.

..."Třeba mně, strýčku, Vánoce nepřinesly ani žádné zlato a stříbro, ani penízek do kapsy, ale přece jsou to blažené a milé svátky, kdy si lidé pán nepán, bez rozdílu a ochotně, otvírají svá srdce. Je to smířlivá doba, je to nejkrásnější doba v roce, kdy spolu lidé nejvíce soucítí. A jsou zas vpravdě lidmi. Člověk zažívá zvláštní blaženost, jakou jindy nepocítí.
Bůh žehnej Vánocům a dík za ně."...

Na Štědrý den, když Ebenezer dorazí domů se mu zjeví jeho zesnulý společník Jakub Marley. Marley, celý ovázaný řetězy, které si sám ukul prozrazuje Skružovi, že jej v brzké době navštíví tři duchové, kteří mu pomůžou stát se lepším člověkem, pokud bude chtít.
Ebenezer souhlasí a proto netrvá dlouho a zjevuje se první duch, duch minulých Vánoc, který jej zavede zpátky do minulosti.
Před Ebenezerem se zjevuje obraz jeho dětství v internátní škole, jeho milovaná sestřička, ale také doba, kdy pracoval u pana Feeziwika nebo setkání s jeho první láskou.

Duch letošních Vánoc je druhý z duchů, kteří Ebenezera o štědrém dni navštívili. Ukazuje mu, jak to na svátky vypadá v rodině jeho písaře Škrábka a jaké Vánoce má jeho synovec Fred.

Duch příštích Vánoc je poslední z trojice duchů, kteří mají pomoci starému Skružovi zamyslet se a změnit své chování. To, co mu odhaluje však není vůbec hezký pohled.
Skruž se ocitá v děsivé budoucnosti...

Po návštěvě tří duchů Vánoc Ebenezer Skruž procitá a rozhodne se pro velkou změnu. Z ubručeného starého morouse se stává člověk s radostí ze života. Okamžitě se vydává napravit své chyby a to nejen ke svému synovci ale také má jedno velké překvapení pro svého písaře.

Vánoční koleda je má milovaná "pohádka." Každý rok se těším, až bude zase v televizi a někdy, když už to nemůžu vydržet, tak si ji pustím sama a bez reklam.
Když jsem si všimla, že opět vyšla, tak jsem si ji strašně chtěla koupit. Byla jsem velice ráda, když mi Ježíšek nadělil právě tuto knihu.
Začetla jsem se do ní sice až po Vánocích, ale to vůbec nevadí, ráda jsem si takto prodloužila mé nejoblíbenější svátky.

Obálka této knihy se mi moc líbí. Nejen obrázkem, který je velice povedený, ale také provedením. Samotný obrázek je na dotyk příjemně matný, kdežto text a lišta u hřbetu jsou zase v lesku.
Kniha obsahuje celkem pět kapitol, které jsou přiměřeně dlouhé a také úžasné černobílé perokresby, které dotvářejí samotný text k dokonalosti.

Teď k samotnému příběhu. Ten se čte velice svižně. Děj příjemně ubíhá a díky délce, kterou kniha má, opravdu nenarazíme na nějaká hluchá místa.

Příběh nás přenáší do Anglie a z každého kousku této knihy na nás dýchá ta pravá Vánoční atmosféra. Skruž, protivný starý muž, který dostane druhou šanci se změnit a tu uchopí pevně za pačesy.
Duchové Vánoc, kteří mu umožní nahlédnout do svého nitra a zamyslet se nad sebou a v neposlední řadě poselství, které je v této knize ukryto - to všechno tvoří dohromady úžasný celek.

Tak, jako jsem se zamilovala do filmové verze s Jimem Carreym v hlavní roli, stejně rychle jsem se zamilovala i do té papírové.
Poprvé kniha vyšla už v roce 1843 a je velice dobře, že se na ni nepráší někde v zapomnění.
Dickens se v knize zaobírá tím, co je na Vánocích nejdůležitější a spousta lidí na to dnes zapomíná. Jedná se hlavně o rodinu a přátele, pocit být milován a milovat a v neposlední řadě jsou to také Vánoční tradice. Všechny tyto skutky a věci pospolu dotvářejí tu kouzelnou atmosféru Vánoc.
Je úplně jedno, jestli je člověku dvacet, nebo padesát, nikdy není pozdě se zamyslet nad svým chováním a změnit se, vždyť na světě je tak krásně...

Aracely
11.01.2017

Krásná recenze! Myslím, že si knihu zařadím do Výzvy :-).