Vánoce v modrém domě

recenze

Modrý dům (2007) 4 z 5 / Morsie
Modrý dům

Tentokrát jsem zabrousila do trošičku starší Tániny tvorby. Říkala jsem si, že ji musím poznat pořádně do detailu. Ne jen ty nové knížky. Proto jsem se rozhodla pro Modrý dům.

Ani dost dobře nevím, jestli jsem se rozhodla kvůli té hezké obálce, nebo proto, že je knížka tenčí, než většina autorčiny tvorby, nebo prostě proto, že se mi líbila anotace. Asi v tom nakonec svou roli sehrál každý zmíněný faktor.

Příběh nás přivádí do hor, kde v Modrém domě žije se svým psem Klubkem sedmasedmdesátiletá Bětka. Ta si na samotě užívá nostalgickou náladu Vánočních svátků a čeká, až se u ní doma sejde celá její rozvětvená rodina – čtyři dcery a jeden syn, aby společně prožili pár hezkých dnů.

Během všech příprav a očekávání se nechává často unášet do vzpomínek na své mládí, na svoji mladší sestru a především na svého milovaného manžela. Ten ji opustil před dvěma lety právě před Vánocemi. Proto jsou pro ni tyto svátky spojením radosti i smutku. Ovšem pro svého muže netruchlí, za tu dlouho dobu, co spolu žili, utvořili jednu bytost – on je pořád
s ní.

Začíná krásně sněžit a Bětka je ráda, že budou zase krásné bílé Vánoce. Její děti už tak nadšené nejsou, bojí se, zda se v takové vánici do hor k Modrému domu dostanou. Nakonec se ale dům začíná plnit hosty, kteří staré paní pomáhají s Vánočními přípravami. Tuto idylku ovšem naruší zpráva o tom, že Bětčina dcera Renáta dostala smyk. Naštěstí se jí nic nestalo, jen auto je nepojízdné. V tu chvíli se prvně projeví Lenčin nepříjemný jazyk. Bětčina druhorozená dcera tak odstartuje mnoho nepříjemných slovních útoků, kterými otráví všechny v domě a celé Vánoční svátky.

Všechny Bětčiny děti mají nějaké svoje problémy a trápení – modrý dům jich je plný. Obětavá matka jim chce všem pomoci, ovšem svojí pomoc nikomu nenutí, pokud o ni nikdo nestojí, nechá si ji pro sebe. Ráda by pomohla i Lence, která ubližuje každému, kdo ji přijde pod ruku. Ovšem k tomu potřebuje pomoc ostatních.

Modrý dům je nádherný příběh, zasazený do pouhých třech dnů Vánočních svátků. Díky tomu můžeme prožít všechny radosti i strasti všech postav daleko intenzivněji, než kdyby byl román napsaný v delším časovém úseku. Pomalu se seznamujeme s jednotlivými členy rodiny a poznáváme jejich charakterové klady i zápory, jejich sny a tužby, jejich obavy. Každý z nich je jedinečný a každý z nich má svůj vlastní příběh. Ovšem všichni mají jedno společné – spojuje je jejich milovaná matka Bětka.

Tenhle román se mi líbil snad ještě o maličko víc, než většina, které jsem od Táni četla. Je to nejspíš tou krásnou Vánoční atmosférou, tou náladou, nostalgií, upřímností, jednoduchostí, opravdovostí. Modrý dům je příběh, jakých můžou být na světě tisíce. Právě proto je tak jedinečný.

Morsie
03.06.2014

Přiznám se, sebrala jsem jí mamince! Ta pořád tvrdila, že je tahle knížka moc pěkná :)

zuzulique
04.09.2013

Ja som si vždy myslela, že knihy od Vasilkovej čítajú ženy po 40tke alebo vo veku ako moja mama 50 a viac, ale zrejme som sa mýlila...:-)