V paláci jde do tuhého

recenze

Elita (2015) 3 z 5 / telileov
Elita

Do Selekce vstoupilo 35 dívek, nyní už jich je jen šest. A jednou z nich je America Singerová, dívka z páté kasty, která by si nikdy dřív nepřipouštěla možnost, že se v Selekci dostane tak daleko. Atmosféra v paláci chladne, mezi dívkami, konkurentkami a protihráčkami, panuje stále vyšší a vyšší napětí a soutěživost je na místě. America ví, že jí patří Maxonovo srdce, ale sama netuší, komu patří to její. Princovi nebo Aspenovi, její první lásce? Do toho všeho se objevují znovu a znovu útoky rebelů a ukazuje se, že Illeá má více problémů, než by se mohlo zdát.

Po dočtení Selekce jsem se na pokračování dlouho těšila. Když mi dorazila Elita domů, okamžitě jsem se na ni vrhla a přečetla ji na jeden zálusk za jediné odpoledne, které mezi řádky uteklo jako voda.

Selekce byla jen začátek, v Elitě už se pořádně hřeje voda, všechno je nejisté a America je zmatená, už to ale není tak vystrašená holčička, kterou bývala při vstupu do soutěže. Jak jsem řekla, Selekce byla jen začátek, Elita je ticho před bouří, kterou tuším v závěru série. Někteří tvrdí, že se v Elitě nic důležitého nestalo a tento díl by se mohl přeskočit, já ale nesouhlasím. Myslím, že Elita by nás měla jako čtenáře připravit na to, co se chystá v závěru.

Rozhodně nemohu říct, že by mě kniha zklamala. Byla přesně taková, jakou jsem ji očekávala. Kiera Cass zůstala na stejné úrovni, jako v prvním díle, což je možná trochu škoda, no na druhou stranu se pak nedočkáme žádného zklamání prokletých druhých dílů.

Přečetla jsem to za pár hodin a ani na chvilku se od knihy neodtrhla. Nutno podotknout, že celá série mi přijde krapet předvídatelná, ale to nic nemění na tom, že čtení zkrátka baví. Označila bych tuto sérii za oddechovou četbu, do jejíž světa a příběhu se čtenář snadno schová a s úsměvem ději přihlíží.

Pokud se vám Selekce líbila, pak bych neváhala ani vteřinku a Elitu si přečetla. Pokud ne, přesto zkuste dát druhému dílu šanci, je akčnější, celá situace v paláci je napjatější a kdo ví, třeba vás Elita chytne. Jde o zajímavý nápad a zpracování není k zahození. Elita splnila všechna má očekávání a dovoluji si ji označit za vydařené pokračování série, jež si mnoho čtenářů oblíbilo.