V jednoduchosti je krása

recenze

Švadlena (2016) 1 z 5 / Charme
Švadlena

Román popisuje číst životní etapy Myrtle Dunnageové , mladé a osamělé ženy v těžkých časech australského venkova 50tých let. Myrtle Dunnageová se po letech vrací do rodného městečka za nemocnou matkou jako Tilly Dunnageová.Její návrat je však doprovázen stíny z minulosti - obvinění z vraždy. Přesto ,že se Tilly pokusila na dávné prokletí zapomenout, v prostředí omezených obyvatel se jí nedaří zapadnout a tak je jimi společensky opakovaně odmítána. Tilly nakonec vezmou na milost až poté co zjistí, že má nekonečné schopnosti vytvářet kreativní společenské šaty a oděvy jimiž oslní. Tilly si projde peklem než se jí podaří využít jejich omezenosti a dá volný průchod pomstě.

Autorce se podařilo dokonale vystihnout maloměšťáctví a malicherné touhy po dosažení společenské prestiže prostých venkovanů . Značnou strohost při popisu jednotlivých postav a jejich charakterů mírně nahrazuje autorka detailními popisy oblečení a módních doplňků. Děj je obohacen o vtipné úlety a úchylky obyvatel , které rozesmějí a povznesou čtenáře nad ztěžklou atmosférou městečka .
Zcela však chybí detailní charakteristika postav a osobitost.
Popis prostředí ve kterém se děj odehrává je omezený a strohý, často nedokonalý a chvílemi se zdá , že ani nenavazuje. Udržet pozornost v nekonečných popisech různých oděvů je téměř nemožné.

Mělká zápletka v kombinaci s omezeností Dungatarkých obyvatel dělá z knihy jednoduché čtení u kterého si odpočinete.
Kniha spíše budí celkový dojem telenovely než dramatu či románu . Rozhodně doporučuji nenáročným čtenářům pro klidné večery .