V hlavní roli WETBOY - pojďte se namočit :)

recenze

Cesta stínů (2010) 3 z 5 / -Endy-
Cesta stínů

Dnešní doba snese všechno, a tak jsou čtenářům po chuti upíři, vlkodlaci, zombíci nebo třeba skřeti. Z původně odpudivých a strach nahánějících bytostí se stávají oblíbení hrdinové, které je „treba ľubiť“. Tak proč by protagonistou nemohl být kupříkladu nájemný vrah s magickými schopnostmi? Autor takto vytrénované zabijáky nazval „wetboyové“ (původ slova v knize nenajdete, a pokud vám český překlad asociuje žánr lechtivějšího charakteru, vězte, že jste úplně vedle, zato ne sami) a představuje vám je v první knize trilogie Noční anděl.

Na začátku příběhu se seznámíte s Azothem, chlapcem žijícím ve špinavé chudinské čtvrti nazývané Doupata. Jako ostatní osiřelé děti patří i on do jednoho z pouličních gangů vedených staršími kluky, kteří si své postavení vymáhají drsnými a mnohdy i zvrácenými způsoby. Azoth je zatím malý a slabý, nedokáže ubránit ani sebe, natož své přátele. Sní tedy o tom, že se stane učedníkem známého a obávaného wetboye Durzo Blinta a oprostí se od destruktivního života v gangu.
To by zhruba mohl/měl být obsah prvního dílu. Prostředí Doupat a fungování hierarchie gangů rozhodně nabízí široký záběr k napsání celé jedné knihy, která by čtenáře detailně seznámila s hlavní postavou a jejím „zázemím“ v království zvaném Cenarie. Azothovo mládí strávené živořením na ulici je dost zajímavým námětem na to, aby si zasloužilo více než jen pár úvodních kapitol. Čtenáři by určitě ocenili také hlubší ponoření se do děje – vždyť ty špinavé stoky, bahno a splašky, společenská lůza i lidské zrůdy se dají tak krásné popsat! A mezi tím vším chlapec, který se odtud chce za každou cenu dostat.
Ne ne, v knize se posunete mnohem dál a velice rychle. V tomto ohledu se autor poněkud ukvapil, což je, vzhledem k přiznané inspiraci G.R.R. Martinem, s podivem. Přitom během čtení to celou dobu vypadá, že své universum má skutečně promyšlené. Zeměpisné oblasti, politika, nadpřirozené jevy – všechno dává smysl a vy si umíte představit, že nad tím vším ten člověk strávil ohromné množství času. Stačilo by se jen na chvilku zastavit v kterékoliv ulici nebo vedle nějaké postavy a vy víte, že by měla své pevně vytyčené místo nebo svůj příběh. Jenže briskní tempo vám to neumožní, což je škoda především u postav, protože většina z nich je opravdu zajímavá; disponuje pohnutou minulostí nebo neobvyklými dovednostmi. Za všechny jmenujme alespoň malou ochutnávku:

KRYSA – sadistický vůdce gangu, ve kterém Azoth vyrůstá
PANENKA – Azothova malá kamarádka, která je navždy poznamenaná hrůzou, kterou přežila
DURZO BLINT – žijící legenda s nedořešenou minulostí
KRÁL – hysterický šašek s velmi omezenou škálou sprostých slov
DORIAN – prorok, jehož vize jej pomalu pohlcují

O těchto a jiných postavách chcete vědět víc, ale informace jsou vám servírovány jen v kusých útržcích.

Čeho se vám naopak dostane v hojné (pře)míře, jsou další a další jména, hodnosti, geografické názvy, úhly pohledu vypravování či cizí (autorem vymyšlená) slova, která jsou jen sporadicky vysvětlena. Tato četnost samozřejmě koresponduje s uspěchaným dějem; vždyť dvě třetiny knihy popisují události, jež se odehrají během více než 10 let – Azothovo dospívání, jeho studium a výcvik na wetboye a v pozadí růst politických intrik na královském dvoře, do jejichž vývoje zasahuje až příliš mnoho výše zmíněných elementů.
Naopak poslední třetina knihy líčí, zcela nekonzistentně oproti předchozímu tempu, posledních cca 24 hodin celého děje, a to velmi podrobně. Čtení je však o to příjemnější.

Cesta stínů není zrovna oddechová četba. Vyžaduje hodně pozornosti v oblasti vlastních jmen a názvů a zároveň nabízí jen malou popisnost postav a prostředí. Je uspěchaná a v rámci žánrové oblasti byste rozhodně našli lepší kusy. Přesto už si tato kniha našla své fanoušky, kteří se pustili do 2. a 3. dílu, no, a ti ostatní budou minimálně zase o něco sečtělejší.

Lady Dracula
27.07.2016

Pevnost vládne světem? :-D
Ano, ano, námět mne zaujal, myslím, že kniha je i v lehčím nadprůměru, hvězdy málo a 4 zase moc, ale souhlasím s tím, že rychle přeskoky v časem knize uškodily :-) Ale kupodivu mne to i chytilo, že jsme potřebovala vědět, jak to dopadne :-D
Nicméně pravdou je, že lepší kousky se v žánru určitě najdou :-)