V co věříš?

recenze

Gemina (2017) 5 z 5 / Márinka
Gemina

V březnu jsem na svých stránkách pěla ódy na první díl: návrat k hard science fiction, napínavý příběh, při kterém se ani minutu nenudíte, naprosto fantastické, a dosud nevídané, grafické zpracování. Netrpělivě jsem očekávala Geminu. Nezklamala jsem se.

Anotace:
Monumentální vesmírná sága, která začala bestsellerem Illuminae, pokračuje na skokové stanici Heimdall. Pro Hannu znamená přestěhování do vesmírné stanice na okraji galaxie konec společenského života. Ale nikdo jí neřekl, že to může skončit i její smrtí! Hanna je hýčkanou dcerou velitele stanice, Nik rebelujícím členem Domu nožů ze špatné rodiny. A zatímco se oba potýkají se životem na tom nejnudnějším místě, blíží se k nim zkáza. Když elitní útočný tým společnosti BeiTech napadne jejich domov, jsou Hanna a Nik donuceni spolupracovat, aby bránili svůj domov. A aby toho nebylo málo, cizí forma života zabíjí jednoho obyvatele stanice po druhém a porucha na červí díře hrozí, že časoprostorové kontinuum může být rozerváno ve dví.

Román je opět vyprávěný skrze ohromující kombinaci dokumentů, záznamů, e-mailů, vojenských rozkazů, pohovorů či přepisů ze sledovacích kamer.

Druhý díl obsahuje více textu a méně grafiky. Možná tak autoři vyhověli hlasům čtenářů, kteří neradi zapojují / neumí / nechtějí zapojit pravou mozkovou hemisféru, která má na starosti mimo jiné obrazy, symboly. Přesto je jí tam ještě dost na to, aby nás počet stránek 659 nevyděsil. Mě nejvíce bavila “vyškrtávačka” komanda BeiTechu.

V prvním díle byla “nelidským nepřítelem” umělá inteligence SPIRO. V Gemině nastupují mimozemští, obzvláště hnusní červi. (Mimoděk se mi vybavila Kingova Pavučina snů.) Kamerové záznamy z útoků těchto emzáků byly natolik odporné, že je musela do textu převádět místo lidského analytika UI.

Na tuto funkci nejsem zvyklý.
Nebyl jsem určen k takovému účelu.
Nicméně Analytik ID 7213-089-DN odmítl zpracovávat další nahrávky, v nichž se jedná o…
Řád: Caronata
Rod: Somnamulidae
Schází mu na to požadovaná síla vůle / odolnost trávicí soustavy.
Kady předpokládá, že taková aktivita bude stimulovat rutiny mojí neurální rekonstr-str-strukce.
Vyhovím jí.
I když mě upřímně řečeno schází jakákoli trávicí soustava.

Čtenáři prvního dílu jistě poznali, o koho se jedná.

Proč se druhý díl jmenuje Gemina (z lat. gemini - dvojčata), se dovídáme až v poslední čtvrtině příběhu, což rozhodně není na závadu. Poněkud zpomalující děj tak opět nabere na napětí a následující zvraty nenechají nikoho ani na chvíli oddechnout.

Ano, hrdinové jsou opět náctiletí. Ano, kniha je opět zařazena mezi “dívčí romány”. Ano, může se líbit i “poněkud starším” čtenářkám. Ano, už teď se těším na třetí díl.