Už vím, co je Hygge

recenze

Život zn.: Hygge (2018) / Medvědářka
Už vím, co je Hygge
V malém městečku Yulethorpe se ocitá mladá Dánka Klára. Chtěla si jen prohlédnout krajinu, kterou zná ze seriálu Vraždy v Midsommeru. Ten je hrozně moc populární v její domovině. V místní hospůdce je svědkem hádky mezi Rozou a Luisou. Luisa vlastní malé hračkářství a nad ním má i svůj vlastní byt.
Má toho všeho dost a chce se vydat do Španělska za teplem. Slovo dá slovo a najednou Klára bydlí u Luisy. Stará se jí nejen o krámek, ale i o sprostého papouška a líného kocoura. Do toho všeho se pak v domě své matky objevuje Joe. Vytížený finančník si myslí, že má Klára postraní úmysly. Že možná chce matčin obchod sama pro sebe. Nechce, aby matka o vše přišla, a snaží se ji zabezpečit. Prodat krám i s bytem se mu jeví jako dobrý plán.
Jenže Klára chce jen do hračkářství vrátit dětský smích. Použije na to hygge. A nejen na krámek je třeba ho aplikovat.
Jak na to ale budou reagovat ostatní z vesnice? A neskrývá sama Klára něco? Proč je v zapadlé vesnici, když by mohla být ve městě? Proč nemá i dnes tak obyčejnou věc jakou je mobil?

Hygge. Slovo, které na nás v poslední době útočí ze všech stran. Já se tím nikdy nijak moc nezabývala, ale nakonec mi to nedalo a chtěla jsem pochopit, co to vlastně to hygge je. Přišla jsem na to díky této milé knížce. Ta má ostatně i krásnou obálku. Sladká růžová sice není pro mě, ale jako celek působí moc hezky s těmi zlatými ornamenty.
Ze začátku mi přišel příběh nudný. Klára strašně naivní a hlavní střet s Luisou a to jak se ty dvě domluvili, celkem nereálný. Nicméně jak jsem se více nořila do stránek, začalo hygge působit. Začetla jsem se a najednou jsem byla v půlce knihy, ani nevím jak. Přemlouvala jsem, abych knihu odložila a něco málo naspala. Čtu totiž nejvíce před spaním v posteli.
Klára si mě získala na svou stranu jako mnoho obyvatel vesnice. Tím, jak se snažila udělat radost dětem. Každý se těšil, jak bude vypadat nová výloha hračkářství. Co za nové téma bude tentokrát. Její umělecká dílna měla úspěch. Rodiče si mohli konečně chvilku odechnout a vypít si kávu či čaj, když jejich ratolesti barvili své nové hračky barvičkami.
Pořádek udělala i u Luisy v bytě. Z velkého chaosu vytvořila útulné místo, kam se začal rád vracet i takový workoholik jako Joe.
Ostatně ti dva neměli zrovna úspěšné seznámení. Oba se měli před tím druhým na pozoru. Klára neměla ráda jeho velké pracovní vytížení, kdy měl neustále mobil při ruce, aby něco nezmeškal. On neměl pochopení pro její pomalejší tempo a to, jak pohlíží na svět. Hlavně se mu ale nezdály Klářiny pohnutky, proč jeho matce vlastně pomáhá.
Byla mezi nimi řada nedorozumění, ale nakonec si k sobě našli cestu. Klára poznala Joeovu mírnější stránku. On proč tak moc touží po klidu a životu v hygge. Oboum to poznání otevřelo oči.
Do toho všeho házel hlášky papoušek. Jeho slova dokázala odlehčit vypjaté situace i pobavit všechny kolem něj.

Už vím, co je hygge. Jeho kouzlo nás provází celou knížkou. Je to teplé pohlazení a úsměv na tváři. I přes slabší začátek je Život zn. Hygge úžasně odpočinkové čtení. Hýří optimismem, veselým, ale najdou se i okamžiky, kdy ukápne nějaká ta slzička.
Když ji čtete, nechcete opouštět stránky. Něco vás nutí číst a je to moc příjemné. Jste pod vlivem hygge. Máte chuť snít. Možná se i naložit do horké vany s pěnou a zapálit si svíčku. Nebo si snad dáte šálek čaje a jen tiše koukáte z okna. Klid vás obejme a nepustí.

Komentáře (0)

kniha Život zn.: Hygge recenze