Urban games : Hry, při kterých půjde o život

recenze

Urban Games (2014) / Blaufik
Urban games : Hry, při kterých půjde o život
20 dní.
20 soutěžících.
200 milionů.

Na začátku bylo 20 soutěžících, které lákala vidina výhry v podobě pohádkových milionů.
Každý si přál, aby byl vybrán a o tuto výhru se utkal ve Městě...

Tato reality show slibovala nový druh zábavy. Soutěžícím totiž ve Městě půjde doopravdy o život. Diváci byli nedočkaví a televizní studio při každé volbě doslova praskalo ve švech.
Každý z potencionálních soutěžících si přál, aby jej diváci poslali do Města...

Z téměř tří tisíc lidí se nakonec o exkluzivní výhru utká dvacítka nejlepších. Deset mužů a deset žen.

Hned první den ve Městě, novém "domově" na příštích dvacet dní vypukla bouřlivá párty na oslavu. Alkohol tekl proudem a soutěžící se náramně bavili. Nikdo si v tu chvíli nedokázal představit co je čeká. Před sebou měli vidinu pohádkové výhry a nových začátků.

První úkol na sebe nenechal dlouho čekat a soutěžící překvapil hned druhý den. Nikomu se moc nechtělo, kocovina udělala své, a navíc nikdo nečekal, že to přijde tak brzy.
Úkol zněl poněkud nevinně, projít kanalizačním systémem z jednoho konce města na druhý. Ovšem po vypršení daného času se brány zavřou a člověk, který zůstane uvězněný v podzemí se z něj už nikdy nevrátí.

...Všichni hrozně křičeli a tlačili se temnotou kupředu. Hysterické záchvaty, křiku a pláče propukaly do tmy jako ohňostroje.
Někdo mě drapnul zezadu za bundu a snažil se mě stáhnout k zemi. Ohnal jsem se rukou a praštil neznámého do tváře. Utíkal jsem dál, přitom jsem se několikrát bolestivě bouchl hlavou do trubek u nízkého stropu. Palčivou bolest jsem v té chvíli nevnímal, jen bílé hvězdičky a slzy v mých očích...


Ten den zemřeli dva lidé, a to byl teprve začátek...

Soutěžící jsou uzavřeni ve Městě a bojí se o svůj život. Netuší, co si pro ně tvůrci her přichystali a nadšení diváci vše bedlivě sledují v televizních obrazovkách v teple svých domovů.

Budou soutěžící držet při sobě, nebo si půjdou pro krku i navzájem ? Kdo ze soutěžících zemře a kdo vydrží až do konce ?


Tuto knihu jsem si chtěla přečíst již delší dobu, ale teprve nedávno se na ni dostala řada. Vzhledově je moc pěkně graficky zpracovaná, a to nejen obálkou, která určitě zaujme, ale také uvnitř knihy.

Kniha je celkem rozdělena na šest částí. Vypravěči jsou samotní hráči, kteří se mezi sebou střídají. Vždy je nadepsáno, který z hráčů zrovna vypráví, takže čtenáři nehrozí, že by se ve vypravěči ztrácel.

Co mě však překvapilo, byla forma, kterou je kniha vyprávěna. Někteří vypravěči byli psáni v -ich formě a někteří v -er formě. Přišlo mi to celkem zvláštní, než jsem si na tento styl zvykla mi chvíli trvalo, hlavně ze začátku mě to trochu mátlo.

Samotný příběh byl naprosto úžasný. Barvité popisy okolí ve Městě, které nenechaly mou fantazii chladnou spolu se samotnými pocity, které soutěžící zažívali ve mně vyvolávaly emoční koktejl, jehož hlavní složkou byl strach a napětí, spolu s bušením srdce.

Samotné úkoly, které museli soutěžící plnit byly opravdu neskutečné. Autor nic neodfláknul, bylo vidět, že měl vše promyšlené. Bylo to drsné, bylo to syrové a bylo to naprosto úchvatné. Soutěžící padali jako hrušky a mezi těmi zbylými byla nejen rivalita ale našlo se zde také čisté přátelství, což se mi velice líbilo.

Celkem zmatená jsem ovšem byla z rozdělení jednotlivých soutěžících. Když se rozprchli po městě a utvořili skupinky, tak jsem se nedokázala orientovat kdo s kým v jaké skupině je, což sice nebyl zas až takový problém, nicméně mě to při čtení rušilo.

Celkově je kniha napsána doopravdy čtivě. Jak jednou začnete, tak máte problém knihu odložit. Díky tomu, že se vypravěči často střídají a v tom nejlepším vypráví zase někdo další, jsem byla nucena číst a číst. Byla jsem doopravdy zvědavá, jak to všechno dopadne, a zda-li mí oblíbení soutěžící dojdou až na konec hry a stanou se vítězi.

Kniha byla doopravdy napínavá až do samotného konce. Nicméně závěr jako takový se mi zdál strašně urychlený. Nečekala jsem, že to všechno skončí tak brzy, na konci knihy ovšem byla zmínka o chystané druhé řadě této reality show, tak že by i sám autor měl v plánu v těchto Městských hrách pokračovat ?

Komentáře (0)

kniha Urban Games recenze