Unesená Bony a zfetovaný Clyde

recenze

Případ Vincent Franke (2013) 4 z 5 / ciniminisek
Případ Vincent Franke

"Najednou mnou projede vlna euforie. Maria, její ruka v mé a naše těla znovu spojená, po mém boku je tak klidná, jak jen člověk může být, když pochopí, že nic není na věky. Že všechno jednou skončí. A v tom mě něco postrčí dopředu, neviditelná síla mě udeří do levého ramene. Předchází jí hlasitá rána. Chvíli nic neslyším. Ztrácím rovnováhu a zakopnu, nohy mě neposlouchají. Maria vykřikne a já překvapivě zamrkám, než pochopím, že to co mi stéká po levé ruce, je moje vlastní krev. Konečně jsme na ulici a v tom se dostaví bolest."

Mladý životem zkoušený muž jménem Vincent Franke je na pokraji společnosti, kde stačí jeden krůček vedle a padáte střemhlav dolů. Aniž by se sám pohnul se náhle ocitá v situaci, ze které se nedokáže dostat. V bytě se mu objeví pohledná dívka, která nemluví a kdyby nemusela, snad ani nedýchá. Věčně zfetovaný Vincent si toho nejdříve nevšímá, ale po probuzení z rauše zjišťuje, že dívka se mu jen nezdála, ale stále okupuje jeho zázemí. Za pomoci morfia a někdy dokonce i kokainu vykonává Vincent svou práci dealera a po náročném a špinavém dni se vždy vrátí do svého bytu, kde Maria stále čeká. Když se Vincent dozvídá jak se tam vzala a hlavně kdo v tom má prsty, chtěl by nejraději vzít nohy na ramena, ale strach o jeho vlastní život mu to nedovoluje. Jak mu to jeho pomatená mysl dovoluje na Marii si zvyká a zjišťuje, že v ní vidí i zalíbení. Připomíná mu dívku z dětství a mívá problémy v určení přítomnosti, nebo minulosti, přesto si začíná Marii více všímat. Když jednou Mariu přistihne při vlnění do rytmu hudby, je ztracen. Jaké je pak překvapení, když se jednoho večera vrátí domů a jeho nalezená múza nikde není. Tím začíná koloběh nebezpečí, strachu, vyhrožování a krve. Dokáže svou Marii, Vincent získat zpět? Bude ona sama ochotna mu věřit, přesto, že ji věznil? A jak se vypořádá s mužem který je velkou hlavu podsvětí a prahne po Vincentovi smrti? Zfetovaní přátelé, ani policista který se zdá být na jeho straně, nikomu nemůže věřit. Osud dvou lidí visí na bedrech zfetovaného Vincenta, jak tohle může dopadnout?

Bony a Clyde
Krásná obálka, veliké ohlasy a ocenění pro spisovatele za nejlepší Švédský krimiromán, udává ten správný směr kterým se tento příběh bude odvíjet. Případ Vincent Franke má vyšlapanou cestičku od samotného spisovatele Christoffera Carlssona a je jen na čtenářích, zda dají světovým ohlasům za pravdu.

Kniha je čtivá, rychle utíká a má ten správný spád. Postava Vincenta je pro mě okouzlující. Krušné dětství, umírání kolem něj a spodina společnosti, to vše je Vincent Franke. Na druhou stranu je to muž se srdcem na správném místě a i přes morfiový opar, který ho obklopuje, dokáže kupodivu v některých částech rozumně přemýšlet a mít myšlenky obyčejného člověka. Autorův styl psaní mi velmi vyhovoval a chtěla bych ho pochválit za úžasně propracované myšlenky, které se hlavnímu hrdinovi míhaly hlavou. Byla jsem zvědavá jak se popere se zfetovanou části jeho života a myslím, že to zvládl bravurně. Občas jste si sjetí připadali i vy samy, ale neztráceli svůj nadhled na věc. Autor dále skvěle dokázal popsat pocity Vincenta a nejen, že jsme se dozvěděli o kráse děvčat kolem něj, ale poklonu skláněl i mužům a jejich vnějšímu zjevu. Skvělá zápletka a napínavý děj vás nutí neustále číst a přistihnete se, že očima, Vincenta postrkujete dopředu a držíte mu palce na jeho cestě za svobodným a klidným životem. Nenadálí, přesto očekávaný konec vás zaskočí a při zavření knihy, máte stále o čem přemýšlet.

Kniha se mi líbila, dávám ji palec nahoru a pod již zmiňované kladné ohlasy z celého světa se podepisuji. Případ Vincent Franke doporučuji všem, kteří mají rádi napětí, rychlý spád a hloubku i v tak obyčejných věcech jako je nakupování jídla u benzinové pumpy. Stockholmské podsvětí vás nenechá chladným a věřím, že po dočtení tohoto příběhu, se na knihy od tohoto autora více zaměříte.