Učte se efektivně a nastartujte svou kariéru

recenze

Myšlenkové mapy pro studenty (2014) 3 z 5 / rencovav
Myšlenkové mapy pro studenty

Taky pořád ještě patříte mezi ty studenty, kteří se neumí učit? Kteří mají sice dobré známky, ale je to jen dílem náhody přípravy pět minut před hodinou, protože doma se na učivo nemůžete soustředit, protože nevíte, jak si ho do hlavy dostat, aniž byste přitom usnuli? Pak byste se o knížce Myšlenkové mapy pro studenty, měli dozvědět jako první.

Schopnost učit se efektivně a pamatovat si spoustu informací můžete stále zlepšovat. Myšlenkové mapy jsou výborným nástrojem pro studenty, protože rozvíjí kreativitu a zajišťují přechod od memorování k pochopení učiva. Neslouží primárně k tomu, aby se člověk dobře naučil na zkoušky, ale měly by rozvíjet myšlení jako takové. Schopnost rychlé analýzy, hledání systému a souvislostí nebo třeba práce s asociacemi jsou důležité pro život a práci po škole.

Autoři této knihy se věnují především oblastem, které souvisejí s vysokoškolským studiem. Na příkladech popisují, jak pomocí myšlenkových map číst odborné texty, pst odborné texty, psát poznámky z přednášek, dělat zápisky z humanitních knih a článků, dělat zápisky z přírodovědných knih a článků, připravovat prezentace, organizovat čas, pracovat na projektech a mnoho dalšího.

Kniha však není vydařená jen co se týče obsahu. Ačkoli se jedná o dost informacemi narvanou publikaci plnou složitějších pojmů a definic a často vám může jít z nových vjemů hlava kolem, knihu si oblíbíte už jen díky skvělému grafickému zpracování - a to jak vnějšímu, tak vnitřnímu. Obálka knihy, dokonalá na pohled i na dotek, se podobá těm z edice nakladatelství BizBooks, které se rovněž zabývají studiem a studijními postupy. Uvnitř knihy lze nalézt spoustu doprovodných ilustrací, grafů a tabulek, které vám pomůžou lépe se zorientovat nejen v knize, ale také v jednotlivých radách a výzkumech. Kniha je k tomu všemu dost zaměřená na barvy a tak její čtení rozhodně nemůže být nudné nebo snad nezajímavé.

Kniha bude zdrojem inspirace pro každého, kdo se rozhodne myšlenkové mapy na vysoké škole využívat. Já jsem sice stále pořád ještě na střední škole, ale i pro mě jsou tyto studijní postupy velkým přínosem. Vždycky totiž potřebuji motivaci k prvnímu kroku a tou pro mě přečtení této knihy dozajista bylo.

Aiwa
07.10.2014

Jak se od recenze knihy dostat k nekonečné debatě o terciárním vzdělávání. Hoši, máte oba pravdu. Vysokoškoláků bude přibývat, OECD a spol. vyžadují určité % lidí s VŠ v populaci a my máme furt málo. Kam půjde kvalita a kde člověk sežene pořádného řemeslníka, tím se nikdo nezabývá. K IQ - jedno z nejvyšších má v ČR jeden pán - "vystudovaný" truhlář. I ten zemědělec musí přemýšlet - co a kam zasít, které plodiny se spolu nesnesou, vydělám si na sebe?, organizace prací a sklizně; klidně si může nějakou myšlenkovou mapu vytvářet ;-). Několik svých spolužáků s titulem mohu zas označit slovy "blbý jak troky".
Myšlenkové mapy zažívají boom už nějaký ten pátek. Na pajdě nám je s oblibou cpali. Každopádně v prostoru českého školství, které převážně funguje na principu paměťového učení s minimem osobní iniciativy, je to příjemné a praktické osvěžení.
K recenzi - pěkné ale něco podobného si mohu přečíst v různých anotacích. Recenze by měla obsahovat především vlastní názor a hlubší rozbor knihy, což mi zde chybí. A proč jen tři hvězdy, když autorka knihu víceméně chválí?
P.S.: Myšlenkové mapy zpropagoval ponejvíce Tony Buzan. Sepsal spoustu knih (existují i české překlady, porozhlédněte se na DK). Třeba se tím vážně dá nastartovat kariéra. S bráškou Barrym, který patří mezi nejvýznamnější osobnosti oboru bezpečnostní studia, by mohli vyprávět

LordSnape
04.10.2014

Vy tady ale pletete dvě věci dohromady, a to vzdělání s inteligencí. Znám spousty lidí s VŠ titulem, kteří jsou, dá se říci úplně blbí a stejně tak znám i sedláky, kteří umí jen obdělat pole a sednout k tv Nova večer. Na druhé straně znám i spousty lidí ať vyučených nebo s titulem, co mají běžný lidský přehled a znalost selského rozumu. Nelze to paušalizovat. A nebojte, šaty se dovezou z Číny a na pole naběhnou přistěhovalci z východu.

Navíc myšlenkové mapy jsou tak univerzální, že je hodně úzkoprsé říci, že jsou jen pro vysokoškoláky. Dají se použít téměř všude bez ohledu na PR recenzi z DK.

dexter68
04.10.2014

Držet se těchto příruček, tak nám po zemi zachvíli chodí samí vysokoškoláci. Ale kdo bude obdělávat pole? Kdo ušije nové oblečení?
Podle mých zkušeností bývá nejchytřejší člověk ten, co oplývá selským rozumem a ne tituly z VŠ.

LordSnape
04.10.2014

Pokud vím, tak kniha je doporučená od 15 let. Nicméně koncept myšlenkových map je tak starý, až mě už přestává bavit ten současný boom kolem nich a uvádění Buzana jako jejich autora je též směšné. Pro příště: Neplést si ISBN s EAN kódem.

dexter68

14ti leté dítě píše o nastartování kariéry? Tssss