Učitelka, co ráda zajíčky

recenze

Tampa (2014) 4 z 5 / evasamankova
Tampa

Mladá a krásná učitelka. Mladí a nezkušení studenti. Co z toho vzejde? Lolita naruby.

Hlavní hrdinkou knihy Tampa je 26-letá Celeste Priceová, blonďatá a výborně vypadající středoškolská učitelka. Celeste se ovšem na dráhu vzdělávání druhých nedala z žádných bohulibých záměrů, ale jen a pouze z jednoho prostého důvodu - je na "zajíčky". A kde jinde je největší koncentrace mladinkých chlapců, než právě ve škole?

Celeste má za manžela jednatřicetiletého policistu Forda, ale žádnou lásku tu nehledejte. Celeste si ho vzala čistě pro peníze, jinak je jí Ford zcela na obtíž. Něco jako takový věčně otravující hmyz. Aby ji vzrušoval a přitahoval, musel by být o 17 let mladší.

Školní rok začíná a nedočkavá Celeste vybírá mezi studenty vhodného adepta na milence. Musí to být někdo nepříliš sebevědomý, s ještě dětskou postavou a hlavně nesmí mít akné. Volba padne na trochu nesmělého Jacka Patricka, který splňuje všechna kritéria. Vztah plný zakázaného a tajného sexu tak může začít...

K této knize jsem přistupovala se značným odstupem. Erotické knihy mě už díky své podobnosti přestaly bavit a rádoby šokující témata tolik nemusím, protože finální výsledek mnohdy působí spíš lacině. Otvírala jsem tak knihu s určitým despektem, ale po pár stranách mě Celestin pokroucený svět začal jednoduše bavit. Postava Celeste je zkrátka velký unikát. Ať už si o ní budete myslet cokoliv - odsuzovat ji, morálně se proti ní bouřit, či jí naopak fandit - upřít se jí rozhodně nedá, že je skvělá vypravěčka.

Jazyk má ostrý jako břitvu, je ironická, někdy poněkud krutá, naprosto otevřená a nic nezastírá. Je zahleděná čistě sama do sebe a všechny její myšlenky, plány a činy se točí jen okolo sexu a naplnění vlastních potřeb. Nic ji nedojme, nic ji nezastaví, na nikoho nebere ohledy. Je to prvotřídní mrcha, ale nutno říct, že není zlá, jen okolní svět a lidi v něm vnímá odlišně. Všichni pro ni představují jen protivnou překážku na cestě za vlastními touhami.

Celé to působí vlastně místy extrémně, až absurdně, skoro jako dokonalá groteska. Vnitřní myšlenkový svět Celeste je, kromě neustálé nadrženosti, plný barvitých přirovnání a jedovatostí. Především pokud jde o jejího manžela a kolegyni z práce Janet. V mém případě tak nějaké moralizování šlo většinou stranou, protože mi to mnohem častěji přišlo vlastně jako dokonalý humorný román, u kterého jsem se mockrát zasmála.

Tampa na jedné straně nutí k různým morálním úvahám, na straně druhé je nepříjemně dráždivá, provokativní, vzrušující a drsně vtipná. Až už si vybere kteroukoliv stranu mince, jisté je jedno - Alissa Nutting má výborný vypravěčský styl, bohatou slovní zásobu a rozhodně ani stránku nenudí.