Ucházející obhajoba teorie, podána laickým jazykem

recenze

Bestie (2014) 3 z 5 / Chavapa
Bestie

Kniha se snaží ukázat a částečně i obhájit jistou teorii, že zloba, nenávist a další negativní emoce a vlastnosti jsou jen lidské vlasnosti, a zvíře jako takové je čisté stvoření se snahou přežít. Je tak učiněno lehce stravitelným a poměrně čtivým způsobem, kterému porozumí i člověk neznalý odborných termínů.

Chtěl bych pochválit autora za velkou snahu o objektivitu a ukázání více názorů. I přes zachovaný výčet různých názorů je velká část knihy věnováno subjektivním názorům autora, pomocí kterých buď vyvrací nebo potvrzuje svoji či cizí tezy.

Nemohu však knize a autorovi nevytknout místy přílišnou rozepsanost, zapříčiněnou občasným opakováním již napsaného textu vyjádřeného odlišnými slovy v jiné kapitole, či rozváděním vysvětlného úseku dalšími nepotřebnými slovy. Děje se tak však jen na několika místech, nejedná se o pravidelný úkaz.

Subjektivně bych pak chtěl autorovi vyčíst jeho pro mě místy až přílišného nadšení vyjadřování své naděje, kdy autor vměšuje do textu věty typu "Věřím, že se lidstvo může změnit." a to opakovaně.

Knihu, jakožto značný sympatizant s většinou názorů autora, jsem si užil, i když již zmíněné výtky mě na pár místech přiměly se ke čtení nutit. Dokážu si představit, že s lepší editací by byla kniha sama o sobě mnohem čtivější, a to i pro osoby s zcela odlišnými názory.