Tulákem z řízení osudu

recenze

Nebeské komando (2019) / Marie.BM
Tulákem z řízení osudu
Kniha Nebeské komando byla prvním titulem od autorky s pěkným českým jménem a příjmením - Anna Strnadová, který se mi dostal do rukou. Vzápětí po přečtení prvních stránek jsem si uvědomila, že se příběh čte lehce, téměř sám a zatoužila jsem po tom zjistit více informací o spisovatelce, která tak bravurně používá náš mateřský jazyk. Byť je internet skoupý na životopisné údaje paní Strnadové (možná si autorka své soukromí chrání), lze vyhledat, že paní Strnadová vystudovala Pedagogickou fakultu UP v Olomouci, obor čeština-francouzština, a to tedy ozřejmuje její vynikající dar písemného slova.
Nemám problém s tím číst romány bez reálného základu, ale číst romány podle skutečných příběhů je pro mě mnohem zajímavější. A právě takovým tento román je. Na okraj uvádím, že hlavní hrdina se narodil v Novém Malíně a já osobně k němu na základě přečtené knihy cítím lítost.
Když měl totiž Gusta tři roky, zemřela mu maminka, s kterou měl silné pouto a jejíž odchod negativně předurčil jeho osud.
Protože já sama si z věku tří – čtyř let nepamatuji skoro nic, zaujalo mě, kterak si Gusta vybavuje zážitky z této doby. Možná na základě silné intenzity těchto prožitků, což odchod milované maminky bezesporu je.
Smutná situace po skonu Gustovy maminky se ještě více zdramatizuje, když jako náhradu milující zesnulé maminky otec přivádí domů macechu, která je přesně taková, jak si pod slovem „macecha“ obvykle vybavíme. Macecha nazývá Gustu parchantem a on sám coby malé dítě nechápe význam tohoto slova, což mu odhalí až jeho sestra, a tak se Guste ke svému velkému překvapení dozví, že jeho táta není jeho táta … To je pro něj další šokující zjištění.
Gustovy útěky z domu skrze chování macechy z něj jakoby činí darebáka, ovšem Gusta je ve skutečnosti oběť. Právě kvůli útěkům a toulání je poslán na převýchovu do ochranovny, a zde bez zlé macechy prožívá nejlepší část svého života a o tom se může podobně jako já přesvědčit každý čtenář. Já si tuto knihu určitě ještě aspoň jednou přečtu a vám ji mohu doporučit všemi deseti!

Komentáře (0)

kniha Nebeské komando recenze