Trochu jiný roadtrip

recenze

Americký roadtrip (2019) / Kikina182
Trochu jiný roadtrip
Teodor se nikdy nesnažil ve škole nějak vynikat. Neměl důvod k tomu, aby se snažil o perfektní známky. Ale když na obhlídce vysoké, pozná dávnou kamarádku z dětství, rozhodně se, že už nechce být tím, kdo se školou jen nějak protluče. A tak se snaží na poslední chvíli, spolu se svým kamarádem, zlepšit své katastrofické známky, aby se dostal na vysokou.

Všechno se ale zkomplikuje, když se Tehodorův bratr Manny vrátí z Iráku. Z jeho návratu je samozřejmě nadšený, ale není těžké si všimnout, že se jeho bratr změnil. V rodině to i přes štěstí z jeho návratu opravdu vře. A tak jejich sestra Xochitl neváhá a vydává se s nimi na road trip po místech, která pro ně hodně znamenají doufajíce, že tenhle road trip všechny problémy vyřeší.

Road trip je docela častým tématem americké literatury, ale v česku knih s tímto tématem vyšlo docela málo, což je doopravdy škoda, jelikož všechny, které jsem četla se mi doopravdy líbily. Právě proto jsem neváhala, když jsem zjistila, že vychází Americký roadtrip.

Navíc roadtrip neměl být hlavním tématem této knihy a v žádném případě to nebyl pouze zaláskovaný příběh jako většina ostatních knih. Právě proto, že se v knize měla řešit závažná témata, mě zaujal snad ještě víc a věřila jsem, že se bude jednat o opravdu skvělou a originální knihu.

Příběh je psán v ich formě z pohledu hlavního hrdiny, ale klasické kapitoly jsou občas doplňovány různými chaty a esemeskovými konverzacemi, což je skvělý a takový odlehčující detail knihy, která se zabývá docela závažným tématem.

Proti samotnému stylu psaní rozhodně nic nemám. Sice se nejedná o text, který by člověka pohltil a už nepustil, ale i tak se čte opravdu dobře. Bohužel přijatelný styl psaní docela dost kazí příběh, který zas až tak skvělý není.

V příběhu se objevují vážná témata, láska a roadtrip, tedy přesně to, co jsem čekala. Ale to zpracování mě zkrátka nenadchlo. Nejde jen o to, že samotný roadtrip začíná až někdy zhruba v polovině knihy, ale především o to, že se příběh táhne.

Autor mě nejspíš skvělou myšlenku, ale každou drobnost neustále omílal do kola a než se dostal k jádru věci, uběhla hromada zbytečných stránek, které mě v podstatě unudily k smrti.

Ironií je, že u samotného roadtripu, který je opravdu zajímavý slovy rozhodně neplýtval. Všechno to popsal tak nějak fádně, a vůbec jsem si ta místa na kterých byly neuměla představit, což je v případě této knihy obzvlášť špatné.

Trochu podivná mi přišla i milostná zápletka. Sice na ní nic nebylo vyloženě špatně, ale celé mi to přišlo takové neosobní. Jako kdyby tam ta láska ve skutečnosti nebyla, jako kdyby se jednalo spíš o hru na lásku.

Ale musím vyzdvihnout právě tu dějovou linku, která se týkala chování Mannyho po návratu z války. Ta se autorovy skutečně povedla a moc jsem si ji užila. Dokázal ji čtenáři opravdu podat a navíc ji rozebral docela dost důkladně, což je opravdu skvělé, protože tohle téma se v jiných knihách probírá většinou jen hodně okrajově.

S postavami to také nebyla žádná sláva. Patrick Flores-Scott je popsal docela dobře, alespoň co se vzhledu, a povahy týká. Ale bohužel mu nějak unikly všechny ty věci okolo. U poloviny věcí v knize jsem neměla nejmenší tušení, proč se postava chová tak jak se chová, jaká je jejich motivace. Občas mi to dokonce přišlo, jako kdyby to daná postava dělala bez důvodu, což rozhodně není dobré.

Americký roadtrip je pro mě docela velkým zklamáním. Na první pohled vypadala kniha neskutečně skvěle, ale nakonec musím bohužel říct, že mi nesedla. JV knize jsou opravdu skvělé věci a myšlenky, ale bohužel jsou zakopány hromadou textu, který knize akorát ubírá na kvalitě, což je neskutečná škoda. Za sebe vám knihu nedoporučuji. Má své kladné stránky, ale těch záporných má bohužel mnohem víc.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství Albatrosmedia - CooBoo

kniha Americký roadtrip recenze