Trocha mimozemského humoru v knihovně

recenze

Konečně doma (2015) / mfo
Konečně doma

Tak se to tak stane, že se vám občas celkem náhodně na nočním stolku ocitne knížka pro děti... a tak se občas taky stane, že pod tlakem závažnosti zbytku světa si ji docela rádi přečtete.

Dospělý čtenář se už od začátku musí vyrovnat s několika skutečnostmi a neklást přitom příliš mnoho otázek: faktem je, že Zemi prostě obsadili vysoce inteligentní mimozemšťané, jejich vyspělost se mimo jiné projevuje tím, že mají sprosté slovo i pro "loket" a jejich písmo jsou jen velké bubliny. No ne... je to svým způsobem velmi mírumilovná invaze mimozemské civilizace. Jsou zde sice zbraně, ale po zasažení mimozemskou zbraní neteče krev, ale zasažený objekt mizí, zrádci se nepopravují, ale stávají se "ochutnávači" nohou či uklízeči bobků aj.

Na knize je sympatické, že neukazuje všechny události černobíle, celkem podporuje kritické uvažování o problému... a to nejen o problému invaze mimozemšťanů. Je to dětská kniha a tak je samozřejmě o přátelství, dobrodružství a taky o tom, že dospělí jsou trochu úsměvní, chovají se jako ovce a potřebují občas pomoct.

Kniha je doplněná o komiksy, které často dovysvětlují nějaké mimozemské vynálezy, technologie nebo jiné skutečnosti trochu komplikovanější na představivost. Na komiksech oceňuji, že neztratily vtip v překladu, navíc jsou opravdu pěkně provedené. Celkově je grafická úprava knihy opravdu pěkná - ilustrace jsou černobílé a krom komiksů zastupují i "polaroidové" fotografie z dobrodružné cesty.

Pokud jde o kompozici; tři čtvrtě textu jsou hrdinové "na cestě", a to nejen na té skutečné (na Floridu), ale i na obrazné cestě za vzájemných pochopením a přátelstvím. V poslední čtvrtině se pak vše odehraje poměrně rychle (bim bam - a je po zlých ufonech!), na druhou stranu se to dá přečíst jedním dechem.

K textu samému mám jen pozitivní poznatky - nejsem rozhodně znalec knih pro děti, o to méně, pokud jde o ty dobrodružné, ale překvapil mě skvělý humor. V mnohých narážkách spíš humor pro dospělé, než pro děti, ale rozhodně inteligentní, místy trochu černý. Je to takový "předpratchettovský" humor, který rozhodně neurazí inteligenci a vkus žádného malého čtenáře.

Jednu hvězdu strhávám za to, že nemám přehled o kvalitě knih podobného žánru na trhu... tak abych nepřeháněla.