Tris je zpět... ale tak trochu jinak

recenze

Rezistence (2012) 5 z 5 / Jolilinka
Rezistence

Můžu říct, že Rezistence se mi líbila o mnoho víc než Divergence. Proč? No, spousta z Vás tu píše věci, jako že Divergence byla mnohem lepší apod., ale mě se Divergence zdá oproti druhému dílu strašně slabá a mnohem méně čtivá, navíc téměř nudná, a to jsem na ni psala opravdu velmi kladnou recenzi.

Divergence je prostě kniha, která se dobře čte, je fajn, zábavná a navíc napínavá. Popravdě se vůbec nedivím, že se z ní stal světový bestseller. Ale na Rezistenci ani v nejmenším nemá.

Rezistence je mnohem napínavější, stalo se tam mnohem víc věcí, stále se něco děje. Oproti tomu v Divergenci se po většinu knihy nestalo téměř nic. Na konec vmáčknuté vyvražďování Odevzdanosti zařídilo, aby byla kniha alespoň trochu akční. Naopak v Rezistenci čeká na hlavní hrdiny jenom nebezpečí. Sečtělí po nich bez ustání jdou, a celá kniha je vlastně jeden velký boj o holý život. Umírají přátelé, kamarádi, Tris se dostává do spárů Sečtělých, kteří na ní provádějí pokusy. Navíc zjišťuje, že ne každý, o kom si myslela, že mu může věřit, je opravdu na její straně...

Samotnou Tris jsem v průběhu Rezistence přestávala mít ráda. Tak jak jsem ji v Divergenci obdivovala a zbožňovala, tak se mi v Rezistenci začala protivit. V průběhu čtení jsem pomalu zjišťovala, že je to vlastně pitomé trdlo, co se bojí dotknout se zbraně, ale přitom ze sebe dělá superhrdinku, která se bezhlavě vrhá do každého nebezpečí a má potřebu furt někoho zachraňovat. I přesto všechno jsem k ní však stále chovala určité sympatie, přece jenom je to moje oblíbená Tris, která se opravdu snaží být co nejlepší. Nemohla bych říct, že ji nesnáším.

Oproti tomu Tobias se mi v Rezistenci zdál o trochu sympatičtější, nebyl to takový namyšlený pitomec, co si o sobě myslel bůhví co. I přesto ho ale pořád nenávidím, obzvlášť mě štvalo, jak furt do Tris hučel a něco jí vyčítal a na Tris mě štvalo, že to sice nepřiznala, ale myslela si, že Tobias má pravdu. No to teda neměl. Její rozhodnutí jsou její věc a neměl by jí do toho kecat.

Jejich neustálé hádky a hašteření mě velmi pobavily, byla jsem ráda, že se mu Tris konečně postavila a slepě ho neuctívá jako nějakého poloboha. Oproti tomu moje spolužačky se z toho mohly zhroutit a pořád na mě dorážely, kdy už to konečně přestane. No, snad nikdy... Bohužel jsem se nedočkala.

Jinak byla kniha skvělá a moc se mi líbila. Autorka se rozhodně překonala, Rezistence je DOKONALÁ. Kam se na ni hrabe Harry Potter :) Moc se těším i na filmové zpracování, doufám, že bude stejně povedené jako film k Divergenci.