Tohle už nikdy...

recenze

Dcera čisté krve (2010) / Lorrainee
Tohle už nikdy...
Už několikrát jsem měla tuhle knihu danou ve čtečce, ale nikdy jsem se k ní neodhodlala. Na nějaký čas jsem na ni zapoměla úplně a nedávno jsem o ni zase zakopla. Popravdě se mi do ní nechtělo, ale když jsem se do ni pustila, začala se mi líbit.

S každou další částí nadšení bohužel odpadalo.

Z postav se mě postupně zprotivily všechny až na jednu vedlejší a pokračovala jsem spíš kvůli ní než kvůli knize a samotnému příběhu.

Na první pohled dobře sestavený svět s rozdělením podle barvy drahokamu dostával stále větší trhliny a samotný systém drahokamů byl pokaždé pokroucený nějak jinak než původně a přišlo mi to nedotažené.

Na jedné stránce byl muž s černými drahokamy mocný a na další zase ne.

Ovšem sami muži byli kapitolou sami pro sebe. Ženy je ovládaly díky jakýmsi prstenům, které měli přípnutné na penisech. Úchvatné...

Ženy? To už jsem nechápala vůbec. Silná nebo mocná povahou a ne jen tím že taková podle knihy je, nebyla žádná.

Jak to mezi sebou měli ti níže postavení nevím a radši vědět nechci. Skutečnost že tam existují nevěstince s ženami vyloženě protiřečíla celému konceptu světa.

Nemluvě o znásilňování na povel aby se náhodou ta či ta nestala mocná.

Další naprosto nechutná věc byla samotný vztah hlavních hrdinů mezi sebou.

Hlavní hrdinka je dcerou duchovní, ne vzešlou ze semene (po téhle knize jsem na slovo "semeno" alergická), a její duchovní papínek o ní už od mala přemýšlí jako o své budoucí milence stejně jako její duchovní bratr.

A aby toho nebylo málo, tento bratr se pokusí svést svého skutečného bratra, protože se cítí nečistý po všech těch ženách.

Upřímně mě žádná kniha ještě tolik neznechutila a nevyvolala ve mě touhu ten papír spálit.

Nechápu jak to vůbec někdo mohl schválit k tisku a dalším dílům se nepřiblížím ani na sto honů.

Oficiální anotace

Před sedmi sty lety černá vdova prožila mystické vidění a z pavučiny jejích snů a vizí vzešlo starodávné proroctví. Nyní se říše Temnoty připravuje na příchod Královny, která bude vládnout mnohem větší mocí a silou než samotný pán Pekla. Ale Královna je ještě mladá, přístupná všem vlivům a korupci. Kdo ovládá Královnu, ovládá i Temnotu.

Komentáře (6)

kniha Dcera čisté krve recenze

Marthas
23.09.2015

Aha, to se někdy stává, že se něco ruší a pak se to objeví tady na databázi... Už jsem i slyšela pár stížností na nekorektnost v chování některých databází...
Jsem s tím tedy srozuměna... Koneckonců stejně nejsem moderátor, ale pouze řadový uživatel, tím pádem na mém názoru někdy ani nezáleží...
To je dobře... Mně sem tam taky ujede chyba, obzvlášť nejsem kamarádka s čárkami mezi větami... Mám sklony psát dlouhé a takové skoro až neotesané články... A určitě se to některým lidem nelíbí... Ať jsem se snažila sebevíce povedlo se mi pouze jednou napsat recenzi, kde bych se tomuto nešvaru vyhnula, a hned bylo číslo popularity vyšší, bohužel jsem to už nedokázala zopakovat... No dělení vět asi taky nebude moje silná stránka...
Jen škoda, že se nesnažíš držet alespoň některých základních pravidel pro psaní recenzí... Pravda je, že ani já se nedržela všech ale mít systém v psaní aspoň přibližný, se někdy hodí, podle mne pak nemůže dostatečně vyniknout autorův talent...
Samotné mi to dělalo taky trochu problém, jsem chaos sám.-)

Lorrainee
23.09.2015

Ty recenze jsem nenapsala za jediný den, ale přesouvám ze zrušeného blogu a co se celku týče, obvykle prostě napíšu to co ke konkrétní knize zrovna napadne hned po přečtení a všeobecných zajetých kolejí se nedržím.
To jestli je to plus nebo mínus už nechávám na ostatních.
A ne nedotkla jste se mě, to jste nemohla vědět. Ona se mi bohužel neosvědčila ani korekce textu v programech tak riskuju a když mě někdo upozorní, jsem jedině ráda.

Marthas
23.09.2015

Já myslela ten překlep na začátku a ten, jak vidno už tam není....:-)
Jinak si nejsem jistá, ty začínáš s psaním recenzí a hned sis ukousla takový špek jako je kritická recenze ( já vím, že se tak recenzím i říká, ale určitě víš, jak to myslím)... Osobně si myslím, že je snažší začínat na knihách, které se člověku líbí...
Mimochodem bys měla zvážit, jaké všechny detaily vypíchneš, tady jednoznačně každý pochopí, že se ti kniha nelíbila a pochopí i to, že je děj dosti slušně řečeno jednostranně zaměřen. Ale nemyslím si, že by tam bylo všechno co má recenze mít, žádné klady, pokud se ti líbila jedna postava, klidně si ji mohla jmenovat a více to rozvést... Ale nejsem povolaná ti radit v recenzování, jsou, byli a budou lepší než já:-)

PS: Pokud máš nějakou dys, tak jsem se tě samozřejmě nechtěla dotknout a i v jiném případě... Jen mnou dosti hnulo, že za jeden den napíšeš tolik recenzí, většinu kritickou a přitom tam máš chyby... Samozřejmě jsem se tím nechtěla nikoho dotnout...
Doufám, že mne chápeš.

Lorrainee
23.09.2015

Za chyby se omlouvám, dík mé poruše se jich ale bohužel nevyvaruju a čím víc se obvykle text snažím opravit, tím víc jich dělám. Ještě jednou se omlouvám a ty které zachytím opravím.

Koka
23.09.2015

Ta kniha je - dle zde zmiňovaných epizod a postav - nepochybně krávovina na entou a že jí někdo čte a dočte je v mých očích hazardování se životem, tedy s časem, který máme vymezený. Ale to jen tak na okraj.
Zaráží mě však převelice slova autorky recenze "Nechápu jak to vůbec někdo mohl schválit k tisku". Proto sděluji: tiskový dozor už (a zatím) v této zemi neexistuje, žádné "schvalování k tisku" se nekoná. Jediným schvalovacím procesem je běh koleček v hlavě či hlavách autora, případného překladatele (který se propůjčí) a hlavně vydavatele. Je pravdou, že ta se opravdu často zadrhnou, nebo naopak - rozjedou po nekontrolovaných trasách. Myslím, že v celých dějinách literatury ještě nikdy nebylo lidstvo zahlceno takovou nadprodukcí psaných blbostí, jako je tomu dnes.

Marthas
23.09.2015

Ano, knihu jsem též četla a myslím, že jsem jí dala slušné hodnocení, o těchto všech věcech vím, ale předpokládala bych, že pokud se někdo vrhne na pranýřování knihy (a ne jedné denně), která se mu nelíbila ( ne, není to trestné), tak se vyhne chybám a překlepům a pokud ne všem ( opravdu jsem už četla větší paskvily), tak alespoň těm, co jsou na začátku recenze, protože tam by se měl ještě soustředit na plno.