Tím všechno začíná

recenze

Tím všechno začíná (2014) / ilosek
Tím všechno začíná
Palčivě vtipná kniha o tom, že ze samého středu na úplný okraj je to někdy jen krůček, a naopak. A přesto se zpátky nechce… Pro knihu zcela výstižné, ale přece jen bych dodala, že kniha dokáže jak pobavit, tak i rozesmutnit a zasáhnout. A nečekaně i překvapit!

Ezra, který vždy patřil mezi hvězdy a milovníky, potká tragédie. Kvůli jedné bouračce, za kterou ani nemohl, se mu obrátil celý život na ruby a místo toho, aby ho kamarádi přišli podpořit, ho odkopli. Po nástupu do školy to nemá lehké, ale naštěstí si ho pod křídla vezme přítel ze školky a Ezra má možnost se bavit. Na školu přichází i nová dívka Cassidy, která je jiná. Mezi Ezrem a Cassidy přeskočí jiskra, ale čeká je mnoho nástrah a není vůbec jasné, jestli jejich vztah nepotká další životní tragédie.

V životě každého člověka, i toho nejobyčejnějšího, přijde chvíle, kdy se stane výjimečným – jediný okamžik, po kterém přijde to opravdu důležité.

Anotace čtenáře navede cestou tragédie, avšak příběh jde úplně jiným směrem. Tragédií vše začíná i končí, ale hlavním námětem je láska a nástrahy každodenního života. Nemusíte se ovšem bát nudné romance bez myšlenky, nebo nudných klišé scén. Láska Ezry a Cassidy je tak jiná a originální, jako obálka knihy.

První stránky se můžou zdát zmatené a nezvyklé, ale brzy si zvyknete na styl myšlení hlavního hrdiny, který celý příběh vypráví, a jen co vjedete do kolejí, nebudete se stačit divit, co všechno si od něj berete. Erza totiž nepřemýšlí tak jako všichni ostatní puberťáci, ale dokáže ve věcech hledat hloubku a cit.

Ten okamžik je jako katalyzátor – první krok té rovnice. Ale to, že znáte první krok, vás ještě nikam neposune – výsledek určuje teprve to, co přijde po něm.

Autorka si na nás přichystala jedno překvapením za druhým a celou trnitou cestou se potýkáme s různými překážkami denních trablí. Ne jen oddělení od svých vrstevníků, ale i neporozumění ze strany rodičů, nepříjemnosti ve škole, nebo trable s holkami. I řešení si Robyn pojala po svém a vyřešila je specifickým způsobem, ale konec, ten vás dostane do kolen.

Ezra a Cassidy tvořili dokonalý pár, ale i jako samostatní jedinci byly zajímavé osoby. Ezra byl na svůj věk inteligentní, přijímal porážky a celkově se choval dospěleji, i když každý má své mouchy. Proto byste ho občas nejradši vzali knihou přes hlavu a vysvětlili mu, co má dělat. Ale nejde ho nemít rád. Má své kouzlo, stejně jako Cassidy, která je kapitola sama o sobě. Samé tajemství, originalita a praštěnost. Vůbec se k Erzovi nehodila, ale v tom spočívalo jejich kouzlo. Často se potýkali s problémy, ale společně dokázali najít kompromis.

Oscar Wilde kdysi prohlásil, že žití, to je to největší umění na světě, protože většina lidí pouze existuje. Nevím, jestli má pravdu, ale rozhodně vím, že já sám jsem už existoval dost dlouho, a odteď hodlám žít.

Na první pohled jsem od knihy neočekávala tak silný a úžasně propracovaný příběh. Autorka nenechala nic náhodě a vložila do příběhu několik zajímavých a upřímných myšlenek. Promlouvá čtenáři do duše a radí mu, jak se může v podobných chvílích zachovat. A poslední stránky mi vyrazili dech. To, co se tam stalo, jsem si ani ve snu nepředstavovala, ale získalo si mě to. Palec nahoru.

Komentáře (0)

kniha Tím všechno začíná recenze