Těžká volba mezi vlastními dětmi

recenze

Matčina volba (2018) / eva3695
Těžká volba mezi vlastními dětmi
Madeleine měla dokonalou rodinu, o které vždy snila - skvělého a starostlivého manžela Doma, úžasná dvojčátka Annabel a Aidana. Na první pohled se zdálo, že je vše jak má být. Žila pouze pro své milované děti, neboť další děti už mít nemohla. Vždy věděla, že je pro své děti ochotná udělat cokoliv. Klidně i zemřít.
Vše se změnilo v den jejich desátých narozenin. Její život se otočil vzhůru nohama, když na dveře zaklepal vrah a dal jí tu nejhorší otázku: „Jedno si vyber, mrcho!“ Které z dětí přežije? Syn nebo dcera?
Nyní se Madeleine zotavuje v nemocnici po zranění, které utrpěla, ale hlavně po prožitém traumatu. Celou dobu se snaží přijít na to, proč se jí najednou zhroutil celý svět. Postupně se jí navracejí vzpomínky z dob, které předcházely tento tragický den. A právě v této chvíli pochopí, že nebezpečí, které ohrožuje její rodinu ještě zdaleka nepominulo.


Matčina volba je psychothriller, který Vám nedá spát. Už z anotace jsem byla napnutá, jak tohle celé dopadne. Matka, která stojí před tím nejhorším rozhodnutím - vybrat si mezi svými dětmi. Jenže tohle žádná matka nedokáže, vybrat si jen jedno. A úplně chápu Madeleine, jak si cítila, když se probrala z kómatu. K tomu se jí celou dobu v hlavně míchá minulost se svou fantazií. Kde se skrývá pravda a kde si s ní jen mozek zahrává?
"Nemůžu věřit vlastnímu mozku - čemu nebo komu tedy můžu věřit?"
Kniha se skládá ze čtyř částí. Upřímně musím napsat, že jsem z první části byla totálně zmatená. Vůbec jsem nevěděla, co si o tom myslet. Nějak to nedávalo smysl, protože Madeleine mi přišlo totálně mimo. Měla výpadky paměti poté, co přišla o jedno dítě. A naopak nebyla schopna se postarat o své druhé dítě. Přišlo mi, že absolutně nevěděla, co se sebou. Náhle přišla o hlas a pořád jen usínala a probouzela se někde jinde.
"Po několika minutách nebo hodinách - nemám ponětí, kolik času uplynulo - zjišťuju, že sedím na schodech, zhluboka dýchám a snažím se zklidnit tlukoucí srdce i rozbouřenou mysl. Potřebuju se soustředit, utřídit si poletující myšlenky."
Když ale překonáte první část, vše se náhle změní. Najednou její chování začne dávat smysl a Vy nemůžete knihu odložit. Děj se začne rychle odvíjet a napětí stoupá.
Autorka rozehrála psychologickou hru, že jsem až sama nevěřila, co vše se zatím ukrývá. Možná jsem na začátku tušila, jak tohle skončí. Rozhodně jsem se ve všech svých tipech netrefila. Byly místa, kde jsem byla vážně překvapená a naopak místa, která nebyla úplně vysvětlená všechna Proč??
Čeká na Vás napětí a šokující zvraty. Mně se líbili i ty pasáže, kde Madeleine vzpomíná na jejich začátky s Domem, než měli dvojčata. Myslím, že právě tyto střípky, začnou dávat celému příběhu smysl.
Za sebe tento thriller doporučuji, jen se nenechte odradit první částí, protože pak to začne být jízda.

Za tuto knihu moc děkuji nakladatelství Mladá fronta.

Komentáře (0)

kniha Matčina volba recenze