Taková normální potrhlá rodinka

recenze

Kde se touláš, Bernadetto (2014) / Schefik
Taková normální potrhlá rodinka
Kde se touláš Bernadetto patří rozhodně mezi výjimečné knihy, které mají svým čtenářům co nabídnout. Důkazem je i to, že se tento román držel 60 týdnů v žebříčku bestsellerů The New York Times. Navíc již sama anotace slibuje opravdu třeskutou zábavu, která čtenářům nabídne opravdu zábavný příběh jedné neobyčejné americké rodiny. Českým čtenářům ji přináší nakladatelství Plus v překladu Olgy Bártové.

Autorkou této knihy je americká spisovatelka a scénáristka Maria Keogh Sempleová. Maria má psaní jak se říká v krvi, již její otec byl scénárista a tak se není co divit, že se jeho dcera postupně vydala v jeho šlépějích. Svůj první scénář napsala pro slavný televizní seriál Beverly Hills 90210. Mimo jiné byla nominována i na cenu Emmy v roce 1997 za Med About You (Jsem do tebe blázen). Na spisovatelskou dráhu se však vydala mnohem později. Až v roce 2008 vydává svůj debut This One is Mine, za kterým následovalo v roce 2012 Kde se touláš Bernadetto.

Bee právě končí školu a rodiče jí za samé jedničky slíbili cokoliv co bude chtít, tedy kromě poníka. Jenže Bee už poníka nechce, přeci jen je starší a tak si vybírá jinou odměnu, chce na rodinný výlet do Antarktidy. Jenže to se její matce Bernadettě Foxové moc nezamlouvá. Tato vyhořelá architektka má alergii snad na vše, její odpor k lidem a městu ve kterém žije došel tak daleko že si pořídila virtuální asistentku z Indie aby za ní obstarávala běžné denní úkony.

Není proto divu, že jí výlet na konec světa ani za mák neláká a nejraději by se někam vytratila, jenže to se Bee nesmí nikdy dozvědět. Obrat ovšem nastává kdy Bernadetta zmizí neznámo kam. Je možné, že ji někdo unesl? Nebo se jí něco stalo? Nebo prostě jen nechce jet s rodinou na Jižní pól? Bee se ovšem jen tak nevzdává a tak se vydává po stopách svojí matky pomocí emailů, veřejných listů, tajné matčiny korespondence s psychiatričkou, dokumentů FBI.

Autorka vytvořila velmi originální příběh, který dokáže upoutat nejednoho čtenáře. Sempleová se navíc nebála a zpracovala velkou část knihy formou různých emailů, dopisů, či zpráv. Ty potom kombinuje se samotným vyprávěním mladé Bee, která se nebojí vše trefně komentovat. Nejednou se tak přistihnete s úsměvem na rtech. A přestože má být tato kniha hlavně humorná, což také rozhodně je, dokáže i dojmout a donutit své čtenáře se občas nad některými věcmi zamyslet.

A ač to na první pohled není úplně patrné, mnozí čtenáři zde dozajista objeví i povzdech autorky nad současnou Amerikou. Kdy se horní vrstvy obyvatelstva topí v penězích a neví co s nimi. Navíc jsou právě tito lidé mnohdy značně výstřední a i když jsou o tom oni přesvědčeni, ne vždy mají pravdu.

Kde se touláš Bernadetto dokáže svým čtenářům nabídnout vtipný a dojemný příběh, který v sobě skrývá víc než se na první pohled zdá. Není proto divu, že se tento román držel takovou dobu mezi nejprodávanějšími tituly, protože pozornost čtenářů si stoprocentně zaslouží. Kniha je navíc napsána velmi zábavnou a čtivou formou, která rozhodně dokáže zpříjemnit nejedno odpoledne a rozjasní i jinak pochmurný den.

Komentáře (0)

kniha Kde se touláš, Bernadetto recenze