Taková normální holka

recenze

Holka a ne ledajaká (2015) / monushka
Taková normální holka
Většinou se setkáváme s tím, že paměti známých osobností jsou vydávány posmrtně. Přece jen, když někdo napíše svou zpověď otevřeně a upřímně, ne vždy se nám život jeho vlastními slovy líbí. A z toho důvodu obdivuji ty, kteří se rozhodnou pro opak - svůj životopis napíší v plném životním rozpuku.

Neřadím se mezi nadšené čtenáře životopisů, ale když už mi nějaký padne do oka, tak se do něj začtu. Právě to se mi stalo u knihy s názvem Holka, a ne ledajaká, jejíž podtitul zní Provokativní výpověď mladé ženy o tom, co se “naučila”.

Ne, nelekejte se, v žádném případě se nejedná o životopis nějaké “hvězdy” lechtivých filmů pro dospělé. Průvodkyni této knihy nám dělá Lena Dunhamová, která o sobě paměti svého dosavadního života sepsala. Možná se budete ptát, kdo že je to vlastně Lena Dunhamová?

Lena Dunhamová se narodila roku 1986. Někdo si možná pomyslí, že tato mladá slečna je ještě poměrně životem nezkušená, ale opak je pravdou. Lena se narodila do umělecké rodiny, takže bylo zcela jasné, že jablko nepadne daleko od stromu. A také že nepadlo.

Lena je herečka a filmová režisérka. Na svém kontě už má několik úspěšných filmů a seriálu Girls, který již tři roky vysílá televize HBO a ve kterém ztvárňuje i jednu z hlavních rolí. Lena už je také oceněna Zlatým glóbem právě za již zmíněný seriál Girls.

Musím se přiznat, že o Leně Dunhamové a jejích filmech a seriálech jsem se dozvěděla až díky této knize. Kdybych byla Leninou fanynkou, kniha Holka, a ne ledajaká, by mě zaujala do sebemenšího detailu. Ale i když jsem se s Lenou díky této knize teprve seznámila, nadchla mě.

Její výpovědi jsou rozděleny do pěti částí, které jsou následně rozděleny do kapitol. Některé popisované scény z jejího života mi na tvářích vykouzlily lehký ruměnec zardění, ale mně to nevadilo. Naopak mě nadchla Lenina otevřenost a upřímnost.

“Naučili jste se nové, jednoduché pravidlo: nevrhej se do situací, z nichž budeš chtít utéct.
Ale když už utíkáte, utíkáte sami k sobě, jako ten králíček z pohádky, jenž utíká ke své mamince. Jenže tou maminkou, k níž utíkáte, jste teď vy sami. Časem to pochopíte a budete velmi, velmi pyšní.”


O známých osobnostech si mnohdy myslíme, že jsou jejich životy lehké jako poletující peříčko. Ale Lena nám dokáže, že její život není malován jen růžovou barvou. Ona totiž řeší úplně stejné problémy jako my, obyčejní smrtelníci slávou nepoznamenaní. Takže se dozvíme, jak je na tom Lena s láskou a sexem, jak je spokojená se svou postavou a váhou (musí vám být předem jasné, že jako každá osoba něžného pohlaví není spokojena a nikdy nebude) a dozvíme se toho také hodně z dob jejího dětství a její cesty tam, kde se v současné době nachází.

Zajímalo by mě, jestli tato její prvotina zůstane prvotinou a nebo jestli se s postupem přibývajících let dočkáme od Leny nějakého pokračování jejího života. Ačkoliv tato kniha v sobě nenese žádné důležité poselství, tak mě pobavila a dovolila mi, abych nahlédla do obyčejného života neobyčejné slečny. Její vyprávění bylo vtipné, narážkové, otevřené a rozhodně jsem uvěřila tomu, že je vyprávěno jakoby z Leniných úst. To znamená, jak jí pusa narostla, a to mě na tom bavilo nejvíc.

Pokud sháníte nějakou knihu, která vám pomůže rozšířit obzory co se týče života slávou políbených, tuto knihu byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Nakladatelství: Noxi
Rok vydání: 2015
Počet stran: 256
Překlad: Helena Čížková

Komentáře (0)

kniha Holka a ne ledajaká recenze