"tak ty jsi agent?"

recenze

Musím tě zradit (2022) 5 z 5 / _ctenar_adam_
Musím tě zradit

Je rok 1989. Nacházíme se v komunistickém Rumunsku plném informátorů a tajných agentů. Lidé žijí v chudobě, nemají dostatek potravin, jsou všude sledováni, nemají dostatek elektřiny, je jim zima, žijí v malých betonových bytech a nemají se dobře. Jediný kdo se má dobře je diktátor Nicolae Ceaușescu a jeho žena. V příběhu sledujeme postavu sedmnáctiletého Cristiana Florescu, který je proti socialistickému režimu. Bohužel i jeho si najde tajná policie a začne ho vydírat, aby donášel na své blízké. On se stejně snaží o svržení režimu a odhalení kruté reality života v Rumunsku

MOJE HODNOCENÍ
tohle byla moje úplně první kniha od Ruty Sepetys a musím říct že rozhodně nezklamala! kniha je rozdělena do opravdu krátkých kapitol, které při čtení jenom utíkají. Opravdu se to čte skvěle! Ruta má svůj specifický styl vyprávění, při kterém vám až naskakuje husí kůže. Autorka umí výborně popsat prostředí. To byla jedna z nejlepších věcí na knize. Místy mi bylo špatně, nechtělo se mi věřit, že se někdy něco takového opravu stalo. Jak byli lidé potlačováni, trestáni za svoje názory, prostě šílený a my si to už ani nedokážeme představit. Postava Cristiana byla úžasná! Tak odhodlaný mladík, který chce světu ukázat, co skrývá socialistické Rumunsko, jak se jim žije. Romantická linka je tady lehce naznačená, ale ne na sílu, působí opravdu přirozeně. Nakonec bych chtěl vyzdvihnout postavu Cristianova dědečka. Ten by si zasloužil svůj vlastní příběh! Opravdu sympatický stařík, kterému se příčí komunismus a nesnáší ho celým svým srdcem i duší.

Abych to nějak shrnul. Tohle si přečtěte! stojí to za to a nebudete litovat

Kniha mi byla poskytnuta od Humbook v rámci Humbook blogeři Díky Moc