Tak trochu jiný Stephen King

recenze

Lunapark (2013) / AndyK
Tak trochu jiný Stephen King
"Píše se rok 1973 a jsme v zábavním parku na malém městě v Severní Karolíně. Devin Jones, vysokoškolák s literárními ambicemi a čerstvě zlomeným srdcem, se rozhodne pracovat přes léto u kolotočů. Najde si mezi světskými nové přátele, kteří ho nakonec přijmou mezi sebe, zachrání jednomu děvčeti život, spřátelí se s umírajícím chlapcem a zamiluje se do jeho krásné matky. První polovina příběhu je milá a nostalgická, ale už zde se jako spodní proud táhnou zlověstná znamení. Devin se dozví nejen to, jak se obsluhuje kolotoč, ale i to, že ve Strašidelném zámku byla před čtyřmi lety zavražděna dívka, jejíž vrah nebyl dopaden a dívčin duch se lunaparkem stále potuluje…"

Knihy Stephena Kinga rozhodně patří mezi mé oblíbené a až na jednu výjimku se mi zatím líbily všechny. Když jsem na Lunapark narazila v knihovně, jako první mě upoutala obálka. Ta se mně osobně moc líbí. Knížka je poměrně tenká, což mě u tohoto autora překvapilo - zatím jsem od něj četla spíš delší příběhy. Ale samozřejmě - délka není rozhodující!

Pustila jsem se do čtení a najednou jsem nebyla doma v obýváku, ale v lunaparku. Cítila jsem vůni cukrové vaty a slyšela hudbu od kolotočů. Dýchlo na mě léto a takový zvláštní pocit nostalgie. A musím se přiznat, že jsem na chvíli úplně zapomněla, jakého autora vlastně čtu. Tato knížka není totiž typická "kingovka" a rozhodně bych ji neoznačila jako horor, což je ale podle mého názoru také dobře. Je vidět, že autor umí neustále překvapovat. Doslova. Protože rozuzlení vraha dívky ze Strašidelného zámku pro mě bylo šokující. Šokující v tom smyslu slova, že k dané postavě jsem si vytvořila určitý vztah a když mi došlo, kdo že dívku vlastně zabil, byla jsem naštvaná a zklamaná.

Tato knížka mi dala asi vše, co mohla. Celou škálu pocitů. Vtáhla mě do děje a pohltila mě svou atmosférou. Hlavního hrdinu jsem si zamilovala, jeho mladá láska a oddanost mě okouzlila. Nechybí ani pravé přátelství. Pátrání po vrahovi dává příběhu to správné tajemno a jste zkrátka zvědaví, jak to dopadne. Na druhou stranu jsem byla rozčarovaná rozuzlením vraždy - ale to bych vlastně také nehodnotila vyloženě negativně. Nevyhnete se ani pořádnému napětí a pokud jste citlivky jako já, ani slzám na závěr. Ten bych označila jako smutně krásný...

Za mě knihu určitě doporučuji! Jen ještě jednou upozorňuji, že jestli znáte Kingovy knihy, můžete být možná trošku zklamaní, protože je to zkrátka jiné. Ale za mě rozhodně ne horší!

-------------------------------------------------------
Originální název: Joyland
Žánr: Horory
Rok vydání: 2013, 1. vydání originálu: 2013
Počet stran: 204
Nakladatelství: Beta - Pavel Dobrovský
Překlad: Linda Bartošková
Autor obálky: Glen Orbik
Vazba knihy: vázaná s přebalem

Komentáře (0)

kniha Lunapark recenze