Tak trochu jiný Sherlock

recenze

Detektiv Arrowood (2020) / lada.ladislav
Tak trochu jiný Sherlock
Už v edičním plánu nakladatelství MOBA na letošní rok mě zaujala především jedna kniha. Nebudu vás dlouho napínat, tou vyvolenou je detektivka s názvem Detektiv Arrowood, jejímž autorem je Mick Finlay. Anotace zní opravdu skvěle a myslím, že se jí nechá zlákat nejeden fanoušek Sherlocka Holmese.

Lidé z vyšších vrstev si chodí pro pomoc ke slavnému detektivovi Sherlocku Holmesovi. Ale v přelidněném jižním Londýně, kde jsou zločiny mnohem špinavější, se lidé obracejí na soukromého vyšetřovatele Williama Arrowooda.

Tak přesně tohle je věta, která mě nalákala nejvíce. Kdo by nebyl zvědavý na protějšek známého soukromého detektiva z románů A. C. Doyla? Možná, že mezi literárními postavami bude mít konečně pořádnou konkurenci! Po prvním dílu takový závěr ještě nejsem schopen učinit, ale už teď mohu říct, že detektiv Arrowood je zajímavou postavou a má velmi dobře našlápnuto k tomu, aby mohl konkurovat známým a oblíbeným detektivům. Má komplikovanou minulost a velmi zajímavé schopnosti, což tedy není u detektiva srovnávaného s Sherlockem Holmesem nic neobvyklého, ale tady na mě vše působí opravdu nenásilně. I když tu snaha o vytvoření podobné postavy jednoznačně je, nekřičí na mě z každého řádku. Arrowood je v mnoha ohledech svůj. Přesto je to brilantní detektiv, který je precizní a dokáže pracovat s detaily, kterých si jiní často ani nevšimnou. A to mě na knize velice bavilo. Zároveň myslím, že nám autor ještě zdaleka neprozradil vše, takže je to stále i osoba opředená tajemstvím, což by samozřejmě mělo čtenáře nalákat k přečtení dalšího dílu.

Dalším komponentem, který mohu vyzdvihnout, je také autorova práce se zápletkou. Chvíli se vám nejspíš bude zdát, že tady je vše jasné. Po chvíli zjistíte, že to tak nejspíš není. A už jste polapeni na vlně pátrání a popírání. Vyprávění je čtivé, napínavé, temné a postupně nabírá rychlejší a rychlejší tempo.

S prvním dílem série s novou postavou detektiva Arrowooda jsem velmi spokojen. Uvidíme, jakým směrem se autor bude ubírat dál, já osobně jsem na to opravdu moc zvědavý.

Komentáře (0)

kniha Detektiv Arrowood recenze