Tak trochu jiný Rollins

recenze

Amazonie (2008) / Reewee
Amazonie

Amazonie. James Rollins. Do této knihy se mi moc nechtělo, neměla jsem náladu na Rollinsovy složitě propletené příběhy. Ale riskla jsem to. A nezklamal.

Děj knihy začíná příběhem muže, který se vypotácí z džungle a zemře. Lidé, pracující na tomto případu, zjistí, že v džungli mu znovu narostla ruka, o kterou o několik let dříve přišel. Tohle také slibuje anotace. Ale co dál? Zjistíme, že, podobně jako v knize Zázrak od Emmy Donoghue, se žádný zázrak nekoná? Že je to vlastně docela primitivní? Že třeba o tu ruku nikdy nepřišel, jen to tvrdil? Ne. Není to primitivní. Vysvětlení tohoto divu vám vezme dech.

Zase další Rollins? To už je nuda!

Tak tohle tvrzení si rozhodně nechte od cesty. Ano, zase další Rollins. Ano, zase nadprůměrně kvalitní. Ale rozhodně to není nuda! James Rollins píše složité příběhy, kde se proplétá několik vyprávěcích linií, které se nakonec střetnou. Množstvím postav, a tedy i vyprávěcích linií, jsou knihy často docela složité a čtenář se musí pekelně soustředit. Vždycky to ale nakonec dává smysl a přečtení Rollinsovy jakékoli knížky nikdy nebudete litovat.

V čem je Amazonie jiná? Právě v již zmíněné složitosti. Máme opět několik vyprávěcích linií, máme opět spoustu postav, ale… V tomto příběhu se zorientujete naprosto lehce. Těžko říct, čím to je. Každá postava má od počátku jasně vymezený svůj charakter, často se dovídáme i minulost hrdiny, a tím se nám v hlavě postavy jasně škatulkují, oddělují od sebe. Složitý příběh, ale jednoduchý na pochopení. Skvělé!

Ovšem další bod, kterým se Amazonie liší, už tak kladný není. Amazonie má neskutečně pomalý rozjezd. Jak už bylo řečeno, seznamujeme se s postavami, zjišťujeme jejich historii, skládáme si obrázek dohromady. Nebaví nás to, chceme to vzdát. Kde je to Rollinsovo pověstné napětí? – Je naakumulované ve druhé části příběhu. Jakmile příběh začne být akční, dočtete jej na jeden zátah. A i když záhy zjistíte, jak to bylo se zázračně narostlou rukou, pořád vám to nebude připadat jako konec. Budete chtít číst dál, zjistit víc. Od knížky se neodtrhnete. Přijdete pozdě do školy. Málem nestihnete příchod do práce. Jídlo? To počká až po dočtení knihy. Napětí graduje a s ním i kvalita.

Není to nuda, když hlavní hrdinové stále bez poskvrnky přežívají?

V tomto příběhu se do Amazonie vydá tým lidí, kteří chtějí přijít záhadě na kloub. Na ochranu dostanou tým rangerů, kteří v průběhu knihy odpadávají jako v Shakespearovském dramatu. Ale co hlavní hrdinové? Ti zase všechno přežijí? Není to moc naivní, moc americké? Není. Počkejte si, i na vaše oblíbence dojde, a pak budete plakat.

Přesto postavy neumírají jen tak, často je jejich smrt pro ostatní v něčem přínosná a dává smysl. Amazonie není tak zvanou vyvražďovačkou, kde lidé odpadávají, ani nevíte jak. Všechno je zde logicky pospojované, všechno míří ke konci. Dobrému, či špatnému? Inu, posuďte sami!