Tajemství v tajemství

recenze

Tajemství Anny z Lampersdorfu (2002) / Ivuska.09
Tajemství Anny z Lampersdorfu

Jak vyplývá již z nadpisu této recenze, Tajemství Anny z Lampersdorfu, jehož autorkou je Naďa Horáková, pro mě bylo takovým tajemstvím v tajemství. Vzhledem k tomu, že kniha není příliš rozsáhlá (alespoň pro mě), odehrálo se v ní až neskutečné množství událostí (některé by si možná zasloužily detailnější zpracování, na druhou stranu pro některé čtenáře by to asi mohlo být zbytečné natahování). Obsahuje několik propojených příběhů z různých období, které na sebe navazují - určitá propojení odhalíte okamžitě, na jiná si budete muset počkat až do konce.

Z celé knihy mohu vyzdvihnout především dvě hlavní postavy: Annu z Lampersdorfu, která je nejdůležitější postavou minulosti, a Anežku, která je dominantní postavou přítomnosti. Autorka ve svém díle nastínila životy obou těchto postav a určitým způsobem je celkem dobře zvládla propojit. Obě jsou navíc opředené tajemstvími, i když každá jiným způsobem.

Vyprávění o Anně z Lampersdorfu se postupně stává legendou - ale jak to tak bývá, pouze některé její části jsou skutečně pravdivé. Anna byla velice silnou osobností - její manželství s Janem Ulvským bylo plné problémů a nikdy nebylo naplněno. Čekal ji velice smutný osud. Po své smrti byla pohřbena v podzemní hrobce společně se svými klenoty, která se nachází na tajném místě, aby nikdo nemohl narušit její klid. Jednoho dne se však může objevit někdo, kdo přijde na to, že někde v Ulvách by mělo být možné najít poklad v hrobce, který obsahuje několik vzácných kousků.

Po seznámení se životem Anny z Lampersdorfu, přichází seznámení s Anežkou - nejprve ji poznáte jako studentku jedné z brněnských univerzit. V této době postupně prožívá několik milostných vztahů. Postupem času se z ní však stane vyzrálá žena, která se vdá a má synka Sašu. Ve svém volném čase se hodně zabývá různými pověstmi, dokonce se snaží některé knižně vydat. Právě tato její záliba se později ukáže jako velmi důležitá.

Knihu doporučuji zejména těm, kteří máji rádi především historii a tíhnou např. k archeologii či umění. Líbí se mi, že historie je oživená současností, milostnými zápletkami a také pátráním, které přináší určité napětí. Jak jsem naznačila na začátku, já bych ocenila, pokud by některé události byly ještě o něco lépe propracované a více na sebe navazovaly (i třeba za tu cenu, že se toho celkově v díle odehraje méně), ale pokud patříte k odpůrcům silnějších knih, tak budete pravděpodobně spokojeni.