Tajemství Anny z Lampersdorfu

recenze

Tajemství Anny z Lampersdorfu (2002) 5 z 5 / milunka21
Tajemství Anny z Lampersdorfu

Na Hodonínsku stojí významný kopec. A čím je významný? V desátém století v něm byla svatyně, v které byl pochován významný kněz. V třináctém století tam byla pochována mladá Anna z Lampersdorfu se svým věnem. Tedy s částí věna.
Chybí tam pohár do páru, na kterém je holubice a který si vzal její manžel, aby našel odpuštění.
Vše to začalo, když postarší Jiřík navštívil svého přítele Václava, u kterého zjistil, že má dceru na vdávání Annu. Jelikož má svobodného syna Jana, domluvili se, že je dají dohromady.
Jiřík byl vdovec a na jejich panství už je potřeba ženské ruky, takže byl rád, že konečně našel pořádnou ženu pro svého syna, která se o to vše bude starat.
Jan si tedy vzal Annu, bohužel to neskončilo dobře a Anna zemřela. Jiřík s Janem ji pochovali na kopci, který jejich rodina opatruje. Jan si vzal z jejího věna pohár a řekl, že se nevrátí, dokud nenajde odpuštění. Jan se ale už nikdy nevrátil a podle pověstí na kopci straší dívka, která hledá zbytek svého věna.
Koncem dvacátého století se setkáváme s Anežkou, ženou která měla trošku divoký život, ale teď žije spokojeně se svým manželem Lexou a synem Sašou na vesnici. Je učitelka a píše knihu o pověstech. Jednoho dne Lexa se Sašou odjíždí na tábor a ona má konečně klid na psaní. Ne ale na dlouho, protože do jejich vesnice přijíždí neznámý muž na motorce a tím začíná, i když trošku zašmodrchaně, pátrání po posledním spočinutí Anny z Lampersdorfu, aby mohly vrátit pohár na své místo.
S touto knihou se nudit nebudete, pořád se tam něco děje. Kniha začíná v desátém století příběhem kněze, pokračuje příběhem o Anně, který mě bavil nejvíc. Nakonec je na řadě Anežky příběh, kde se se dovídáme, jak se s Lexou seznámila a nebylo to nic lehkého, protože se v jejím životě motalo více mužů.
Motali se kolem ní i po deseti letech, kdy Lexa odjel na výpomoc na tábor, takže to neměla lehké a musela udělat hodně důležitých rozhodnutích. Do toho všeho začíná pátrat, díky neznámému na motorce, o hrobce Anny, která je náhodou někde u nich v kopcích.
Není toho v příběhu málo a ještě něco přidám, protože jeden kněz před válkou hrobku našel a během druhé světové ji využíval jako úkryt, kde pak jeho známí uschovali část nacistického pokladu. Všechny dokumenty k nalezení onoho místa ale byly zničeny a kněz si vzal své tajemství do hrobu.
Tu historickou část jsem si úplně zamilovala a potom přišlo na řadu pátrání, které bylo napínavé a dokonce i akční. A konec mě tedy dostal, dost nepěkný pro jednu postavu. Až mi přijde líto, že jsem knihu tak rychle přečetla.
Příběh se doslova sám čte, je to dobře napsané a určitě si získá hodně čtenářů. Já jsem ráda, že jsem našla zase, pro mě novou, naší autorku, od které budu shánět knihy. Knihu tedy moc doporučuji.