Tajemství Anny z Lampersdorfu

recenze

Tajemství Anny z Lampersdorfu (2002) / milunka21
Tajemství Anny z Lampersdorfu
Na Hodonínsku stojí významný kopec. A čím je významný? V desátém století v něm byla svatyně, v které byl pochován významný kněz. V třináctém století tam byla pochována mladá Anna z Lampersdorfu se svým věnem. Tedy s částí věna.
Chybí tam pohár do páru, na kterém je holubice a který si vzal její manžel, aby našel odpuštění.
Vše to začalo, když postarší Jiřík navštívil svého přítele Václava, u kterého zjistil, že má dceru na vdávání Annu. Jelikož má svobodného syna Jana, domluvili se, že je dají dohromady.
Jiřík byl vdovec a na jejich panství už je potřeba ženské ruky, takže byl rád, že konečně našel pořádnou ženu pro svého syna, která se o to vše bude starat.
Jan si tedy vzal Annu, bohužel to neskončilo dobře a Anna zemřela. Jiřík s Janem ji pochovali na kopci, který jejich rodina opatruje. Jan si vzal z jejího věna pohár a řekl, že se nevrátí, dokud nenajde odpuštění. Jan se ale už nikdy nevrátil a podle pověstí na kopci straší dívka, která hledá zbytek svého věna.
Koncem dvacátého století se setkáváme s Anežkou, ženou která měla trošku divoký život, ale teď žije spokojeně se svým manželem Lexou a synem Sašou na vesnici. Je učitelka a píše knihu o pověstech. Jednoho dne Lexa se Sašou odjíždí na tábor a ona má konečně klid na psaní. Ne ale na dlouho, protože do jejich vesnice přijíždí neznámý muž na motorce a tím začíná, i když trošku zašmodrchaně, pátrání po posledním spočinutí Anny z Lampersdorfu, aby mohly vrátit pohár na své místo.
S touto knihou se nudit nebudete, pořád se tam něco děje. Kniha začíná v desátém století příběhem kněze, pokračuje příběhem o Anně, který mě bavil nejvíc. Nakonec je na řadě Anežky příběh, kde se se dovídáme, jak se s Lexou seznámila a nebylo to nic lehkého, protože se v jejím životě motalo více mužů.
Motali se kolem ní i po deseti letech, kdy Lexa odjel na výpomoc na tábor, takže to neměla lehké a musela udělat hodně důležitých rozhodnutích. Do toho všeho začíná pátrat, díky neznámému na motorce, o hrobce Anny, která je náhodou někde u nich v kopcích.
Není toho v příběhu málo a ještě něco přidám, protože jeden kněz před válkou hrobku našel a během druhé světové ji využíval jako úkryt, kde pak jeho známí uschovali část nacistického pokladu. Všechny dokumenty k nalezení onoho místa ale byly zničeny a kněz si vzal své tajemství do hrobu.
Tu historickou část jsem si úplně zamilovala a potom přišlo na řadu pátrání, které bylo napínavé a dokonce i akční. A konec mě tedy dostal, dost nepěkný pro jednu postavu. Až mi přijde líto, že jsem knihu tak rychle přečetla.
Příběh se doslova sám čte, je to dobře napsané a určitě si získá hodně čtenářů. Já jsem ráda, že jsem našla zase, pro mě novou, naší autorku, od které budu shánět knihy. Knihu tedy moc doporučuji.

Komentáře (0)

kniha Tajemství Anny z Lampersdorfu recenze