Tahereh Mafi: Jsem rozohněná

recenze

Jsem rozohněná (2014) 5 z 5 / ciniminisek
Jsem rozohněná

Závěrečný díl Jsem rozhohněná, uzavírá třídílnou sérii Roztříštěná. S mladou dívkou jménem Juliette, jsme mohli od samého začátku jejího vyprávění prožít peklo na zemi. Dystopický svět zužovaný válkou není vše, co nás mohlo v této sérii potkat. Nadpřirozená schopnost dotekem zabíjet, Juliett dohnala až na samotné dno. Byla necelý rok zavřená od všeho, co kdysi milovala. Postupně jsme s Juliett utíkali před nebezpečným Warnerem, synem hlavního Vůdce, který smrtící válku má na svědomí. Poznali jsme vzkvétající lásku mezi ní a Adamem a dostali jsme se do Bodu Omega, kde se to nadpřirozeností jen hemží. Za pomoci svých nových přátel se snaží celý Bod Omega, o svrhnutí Warnerova otce, ale získá tím pouze samotného Warnera a Juliett dokonce kulku do hrudi. Jenže nic není takové, jak se zpočátku zdálo. Adam není takový, jaký byl kdysi a naopak Warner je úplně jiný, než jak ho známe. Juliette má v hlavě a hlavně v srdci zmatek.

V díle Jsem rozohněná se ocitáme u Warnera na základně sektoru 45, kde se Juliette probudí. Je vyléčená ze svých zranění a muže, ke kterému začíná cítit něco víc než nenávist, má blízko u sebe. Může se zdát, že probuzení to je ideální, ovšem první slova, která Juliett uslyší jsou šokující. Bod Omega byl vypálen a nikdo z jejích přátel nepřežil. S tím se ale Juliett nehodlá smířit a prosí Warnera, aby ji do svého bývalého domova zavezl. Jak slíbil tak i splnil a čtenáře společně s hlavními hrdiny čeká příběh plný překvapení, krve, zrady a lásky.

Možná málo lidí ví, že autorka této série Tahereh Mafi, je ženou Ransoma Riggse, autora série Sirotčinec pro podivné děti. Možná právě proto, dokázala sepsat obdivuhodný příběh plný neobvyklých scén a nadpřirozeností. Ovšem nemůžeme autorce odepřít její um, vytvořit pozoruhodné dílo.

Velmi úspěšná série, kterou má na svědomí nakladatelství CooBoo se pyšní vysokým hodnocením nejen na světových databázích, ale i na té české. Příběh plný strachu o svůj život, o život svých blízkých, ale i cizích lidí. Čtenář je svědkem dospívání hlavních protagonistů, ale co důležitější, jejich celkového vývoje. Z ustrašené Juliette se postupem času stává bojovnice a čtenář jistě vezme za vděk, že nemusí číst ustavičné fňukání, kterého byl svědkem doposud.

Příběh je okořeněn milostným trojúhelníkem, ve kterém nás autorka nechala pořádně vymáchat. S oběma chlapci a jejich vývojem si dokázala tak pohrát, že čtenáři dámského pohlaví se začínají ztrácet v tom, kdo, že je jejich oblíbenec. Oba dospívající chlapci mají něco do sebe, přesto je během trilogie jejich povaha tak rapidně pozměněna, že není možné, aby tým A, nepřešel do týmu B.

V knize se objevují vedlejší postavy, ke kterým čtenář začíná pociťovat pořádné sympatie až v tomto díle, kdy jim bylo věnováno trochu více prostoru. Což děj příjemně okořeňuje a nejeví žádné nudné části. Jistě si nejvíce oblíbíte nejlepšího kamaráda hlavní hrdinky, Kenjiho, který má v příběhu na starosti dodávat veselou náladu, což se mu víc než daří.

Jak to už u ukončovacích dílů bývá, tak i v tomto nás autorka obdařila závěrečným bojem. Zde si mohla Tahereh Mafi trochu více pohrát, ale i přes lehčí předvídatelnost, si mladší čtenář, pro koho je série určena, jistě najde to své. Napětí sálá z celé knihy a šokující zvraty nejen v ději, ale i v samotných povahách protagonistů dokazují, že série Roztříštěná do zapomnění nespadne.

Jsem rozohněná je nabitá emocemi různých charakterů a při čtení budete jen zírat, jaké pocity ve vás tento, na první pohled obyčejný titul zanechává. Knize se nedá upřít ani její čtivost, díky které celý příběh máte přečtený během pár chvil. Za co velmi chválím je to, že autorka tentokrát zůstala lehce při zemi a čtenáře nenutí číst stejná a leckdy zbytečná slova několikrát za sebou.

Závěrečný díl série Roztříštěná je kvalitní tečka na konci a já ji doporučuji především mladším čtenářům, kteří si knihu užijí ze všeho nejvíce. Pro milovnice hlavních hrdinů a emancipované dívky, které věří, že ženy dokáží ovládnout svět.