Svět kolem nás

recenze

Basta fidli neboli Tak pravil XY (2017) 4 z 5 / Iki1
Basta fidli neboli Tak pravil XY

Knížka plná pěkně zpracovaných aforismů. Autor je klade do úst XY, je autorovo alter ego. Vzhledem k tomu, že aforismy reflektují současnost v České republice, jedná se o dost "úsměvné" čtení. Aforismy tu najdeme rozdělené do 12 kapitolek. Tak alespoň ukázky z několika:
Sobě
"Netvař se jako idiot," říkával XY káravě svému odrazu v zrcadle, "lidé by tě mohli považovat za poslance nebo senátora!"
Přátelům
"Blahopřeji," pravil XY příteli, který se oženil. "Se ženou, která si plete ejakulaci s evakuací, se nudit nebudeš!"
Vlasti
"Bohatí neplatí daně?" pravil XY při četbě novin. "Nedá se nic dělat - chudí budou muset víc makat!"
Světu
"Svět je čím dál šílenější," stěžoval si XY své přítelkyni. "My starší můžeme vzpomínat na to, co jsme spolu prožili, dnešní mladí budou vzpomínat na to, co spolu viděli v televizi."
Múzám
"Těžko zakládat kluby mladých básníků," konstatoval XY při debatě o debutantech, "když věkový průměr autorů prvotin činí 75 roků.!
Celebritám
"Závratné kariéry mnoha celebrit," pravil XY při četbě novin, "přesvědčivě dokazují, že temná minulost je tou nejlepší kvalifikací pro zářnou budoucnost."
Aforismy doplňují výborné fotografie Františka Dostála, člověka, který se v ulicích kolem sebe opravdu umí dívat. Jedná se o knihu - oddechovku, která nás ovšem přiměje zamyslet se sami nad sebou.