Svérázná Brigid

recenze

Boj se tmy (2017) / Ivuska.09
Boj se tmy

Nakladatelství MOBA nedávno vydalo druhý díl ze série s Brigid Quinnovou s názvem Boj se tmy od Becky Mastermanové. A rovnou říkám, že pokud se vám líbil první díl, určitě vás nezklame ani tento. U řady sérií mají další a další díly sestupnou tendenci, v tomto případě to ale opravdu neplatí.

Líbí se mi, jakou hlavní hrdinku Becky Mastermanová pro své dílo zvolila - obvykle bývá hlavní hrdina v roli detektiva nebo vyšetřovatele mužského pohlaví, zpravidla alkoholik s řadou osobních problému, nešťastně zamilovaný atd. Pokud nevystupuje jako hlavní hrdina v roli detektiva muž, tak to bývá mladší žena - ovšem ani tohle není tento případ. Brigid Quinnová už je téměř šedesátnice, vyrostla v policejní rodině, dříve pracovala v utajení jako agentka u Federálního úřadu pro vyšetřování, jezdila po zemi a vydávala se třeba za prostitutku, drogovou kurýrku nebo obchodnici s bílým masem. Vzhledem ke svému povolání nemá moc přátel - při své práci potkávala spíše lidi, se kterými by se nikdo přátelit nechtěl. Dnes pomáhá ženám z azylového domu se sebeobranou, čímž jim dodává tolik potřebné sebevědomí, teprve v osmapadesáti letech se poprvé vdala - a to za bývalého katolického kněze Carla DiForenzu, který je nyní profesorem filosofie. Nyní už pro FBI nepracuje, je v důchodu a ráda by si užívala volného času a života se svým manželem. Já této ženě prostě fandím - líbí se mi její svéráznost i sarkasmus.

Jenže by to nebyla ta správná hlavní hrdinka, kdyby se do něčeho nezapletla - je zvyklá dodržet své sliby a v poslední době dala hned dva. První se týká její švagrové Marylin, se kterou si moc rozuměla a udělala by pro ni cokoli. Marylin však bohužel trpěla roztroušenou sklerózou a nedávno zemřela. Před její smrtí se zavázala k tomu, že se ujme své sedmnáctileté neteře Gemmy-Kate: Marylin ji poprosila, zda by u ní Gemmy-Kate nemohla několik měsíců zůstat - pokud by měla u Brigid a Carla trvalý pobyt, měla by nárok na nižší školné na Arizonské univerzitě, na které by ráda studovala biochemii. A teď je čas svůj slib dodržet, protože pomáhat rodině a držet své slovo patří k boji se světem. Jenže Brigid nemá s dětmi vůbec žádné zkušenosti a obává se, že s nimi ani nebude mít nic moc společného, protože sama dítětem nikdy nebyla... Navíc by nerada narušila nově získanou rovnováhu svého života. A Gemmy-Kate není žádný svatoušek. Co dívka provede a jak to se svou téměř dospělou neteří Brigid zvládne?

"Vedle někoho jako já je Chuck Noris obyčejnej cucák. Jak těžký může být stát se dobrou tetou?"

Brigid se dále zavázala pomoci s vyšetřováním smrti Josepha - syna jednoho místního páru. Joseph se utopil v bazénu, ale instinkt a zkušenosti Brigid říkají, že v případě této smrti zde něco nehraje. Jak tedy vše bylo doopravdy? A jaké hrozby na Brigid číhají?

Celý příběh se postupně rozjíždí, až nabere ty správné obrátky. Je poutavý a čtivý - pokud budete mít dostatek času, slupnete ho jako malinu.