Svědek

recenze

Svědek (2014) 4 z 5 / evasamankova
Svědek

Annika Bengtzonová je zpět. Třetí případ s názvem Svědek se odehrává zhruba dva roky po událostech knihy Studio 6 a šest let před dějem Exploze.

Liza Marklundová nachystala v předchozím díle pro Anniku velmi dramatickou osobní rovinu příběhu, ze které se tato mladá novinářka ani po dvou letech zcela nevzpamatovala. Ovlivnilo to i její kariéru ve Večerníku, kde toužila po stáží zůstat na stálý pracovní poměr. Přání se sice určitým způsobem splnilo, ale ne úplně tak, jak Annika doufala.

Díky provázanosti s předchozí knihou doporučuji držet se při čtení pořadí, v jakém knihy vycházejí. V opačném případě se pravděpodobně značně ochudíte o překvapení.

Annika stále pracuje ve Večerníku, ale o vysněné práci redaktorky si prozatím může nechat jen zdát. Je součástí noční směny, která pouze upravuje a přepisuje články ostatních. Zkrátka to není to, po čem tolik toužila, a tak se jí vlastně ani nová kauza, o které noviny začínají psát, netýká. V případu se jedná o pašované cigarety, které se ztratily ze stockholmského přístavu za jedné velmi větrné noci a na místě zůstali dva zastřelení muži.

Annika se mezitím začíná zabývat trochu jinou kauzou. Jde o organizaci Ráj, která má na první pohled velmi bohulibý záměr - snaží se pomáhat obětem vyhrožování. Poskytuje jim pomoc, podporu, je schopná smazat jejich osobní údaje z registrů a připravit pro ně život nový.

S případem z přístavu se Annika ovšem zaplete také. Při jedné noční službě v redakci se jí ozve jistá Aida, která tvrdí, že byla svědkem celé akce a prosí ji o pomoc. Annika ji vyslechne a odkáže na organizaci Ráj. Jenže... nic není tak jednoduché a brzy se ukáže, že i tato organizace má co skrývat a všechno se začne podivně zamotávat.

Oba dva případy se tak jistým způsobem prolínají, jenže záhy nemá Annika chuť pracovat ani jednom z nich, protože se díky dalším osobním problémům ocitá na pokraji sil.

Liza Marklundová zůstala věrna svému stylu a potřetí servíruje čtivý detektivní případ z novinářského prostředí, ve kterém sama několik let pracovala. Vlastní zkušenosti s fungováním redakce přidávají knihám na realitě. To samé platí i o zápletkách, které vypadají mnohdy podobně jako ty, o kterých můžeme třeba číst ve skutečných novinách.

Jenže to je zároveň i jistá nevýhoda, protože vyústění nemusí být vždy až tak stěžejní a překvapivé, jak by se od čistokrevné detektivky mohlo očekávat. Příběh má ovšem spád a dostatečnou dávku napětí, které nutí otáčet stránky a číst dál.

Co onu zmíněnou nevýhodu okolo vyústění novinářských kauz kompenzuje je především skvěle vypracovaná postava Anniky, která během tří dílů urazila obrovský kus cesty a největší překvapení pro děj stýká právě ona. Po dočtení Exploze, i přes několik zmínek, by mě ani v nejmenším nenapadlo, že autorka si pro její minulost připravila tak trnitý a překvapivý osud. Kromě snahy konečně se pevně uchytit jako novinářka, řeší i mnoho osobních náročných problémů.

Svědek je podle mého subjektivního názoru o hodně lepší než předchozí Studio 6, ve kterém novinářská kauza nebyla tak zcela atraktivní ani dějově překvapivá, a kde vše táhla právě úžasná dějová linka Anniky. Svědek tak naopak dokázal zabodovat na obou frontách. Doporučuji a osobně se velmi těším na další pokračování.