Subjektivní recenze

recenze

Seznámení (2013) 2 z 5 / Vitulinek
Seznámení

Tato poměrně tenká knížečka ihned upoutá nápisem na titulní straně \"kniha teprve třinactileté autorky\" a vy si řeknete, že to může být zajímavé a koupíte\\půjčíte si ji. Už na zadní straně je však napsáno něco zarážejícího. Odehrává se v New Yorku, přestože ji napsala češka, navíc to na děj nemá žádný velký vliv (asi aby to vypadalo víc cool)
Hlavní hrdinkou je Lea sedmnáctiletá dívka, která žije se svojí adoptivní rodinou v rodinném domě. Jednoho dne se však dozví že její rodiče i sourozenci jsou mimozemšťané a neví si rady jak jim to říct (tím se tedy vše vyřeší), ale nikde v celé knize a ani v žádném z dalších dílů (jak jsem si zjistil) není vysvětleno, proč si Leu vlastně adoptovali, přestože mají dvě biologické děti, a tak nedává smysl jeden z hlavních dějových faktů, na kterých stojí celý příběh.
Celá kniha je pak naplněna všelijakými nepřestnostmi a přehnanými detaily, které odkazují například na počítačovou hru The Sims nebo na sochu svobody (je to zde napsané, jako kdyby to byla jediná památka v New Yorku, kterou autorka zná).
Dále mě zarazily všelijaké změny v ději, jako kdyby autorka psala, co ji napadlo. Hlavní hrdinka například najednou slaví 21 let, jen tak si koupí byt, přestože se nedostala na vysokou a je už pár let bez práce, a přestože z ničeho nevyplívá, že je její rodina tak bohatá, že může vytáhnout pár milionů z kapsy (táta je policajt a máma myslím nepracuje vůbec). Pak se změní žánr knihy na bondovku a z Ley je najednou tajná agentka a poté je z knihy příběh o partě superhrdinů, kteří trénují v aréně, která principem připomíná arény z Hunger games. Příběh je také románek, ve kterém se Lea zamiluje do dvou kluků zároveň a její adoptivní bratr zase do ní.
Pokud se vám i tak zdá, že autorka odvedla na svůj věk skvělou práci, měli byste znát WattPad, jakousi sociální síť, na kterou ale nedáváte fotky, nýbrž své amatérské příběhy. A přestože je většina WattPadových knih odpadová, najde se zde i trochu kvalitní tvorby třináctiletých autorek a některé z nich dokáží svými příběhy předčit osm světů, nad kterými mnoho dospělých tak jásá, jen díky tomu, že byly vydané jako oficiální kniha.
Pokud si však chcete osm světů přečíst, poradil bych vám začít až u druhého dílu a co se stalo v prvním si někde zjistit. Ostatní díly by měli být už o poznání lepší a kamarádce, která to tak udělala, se trilogie líbila a neměla u jejího čtení předsudky, které bych měl nejspíš já, kdybych se rozhodl si další díly přečíst
Přes všechno, co jsem sem napsal se knize nedá však upřít jedna věc, a to její poměrně dobrá čtivost, díky které od ní budete stěží odtrhávat oči.