Studio Sex

recenze

Studio 6 (2013) 4 z 5 / Morsie
Studio 6

Když se na židovském hřbitově nalezne uškrcená, zcela nahá dívka, je to pro Aniku Bengtzonovou jedinečná příležitost vytáhnout se a rozjet svoji kariéru. Už bylo dost článků o vaření a kompostování! Anika si své místo ve Večerníku zaslouží. Nestudovala přece pro to, aby pak shnila v nějaké upachtěné redakci časopisu pro ženy v domácnosti. Ne, tuhle záhadnou vraždu ji seslalo samo nebe – napíše ten nejlepší článek, jaký Švédsko kdy četlo!

Tedy v to alespoň Anika doufá. Jenže jistá si být nemůže. Konkurence v redakci je extrémní a ona jako mladá, nezkušená stážistka nemá moc velké naděje. Jsou tam jiní, s daleko ostřejšími lokty, ostřílení matadoři a přes mrtvoly jdoucí jedinci, kteří Anice nedarují zhola nic. Snad jen starší kolegyně Berit, která bere Aniku pod svou ochranu. Jenže to nestačí, pokud to opravdu Anika chce, musí se rvát a vydat ze sebe vše.

A kdo že je ta mladá, ambiciózní novinářka? Anika Bergtzonová, povědomé jméno, že? Tedy pokud jste četli předchozí strhující thriller Exploze. Ano, to je přesně ta Anika, ta která pátrá po šíleném pyromanovi, jen je tady o něco mladší a nezkušenější.

Anika dostala tip od neznámého informátora a shodou mnoha náhod se připletla k samotnému vyšetřování oné vraždy nahé dívky. Co byla dívka zač? Proč ji někdo uškrtil? A proč ji pohodil na hřbitově jen v rouše Evině?

Pro Aniku je to něco zcela nového, je to šance! Proto se v parném létě pachtí horkými ulicemi, hledá stopy, naslouchá svědkům a vůbec jí nevadí, že místo toho, aby byla u vody a koupala se, honí se za neznámým vrahem.

Vypátrané stopy Aniku přivedou až do luxusního nočního klubu zvanému Studio 6. Zavražděná dívka v něm tančila jako striptérka pro nejednoho významného muže Švédska. Takže byla slečna šlapka nebo tvrdě si přivydělávající studentka? Hm… Všechna vodítka o vraždě směřují až k dívčině příteli. Všechna podezření padají na něho – Anika je v sedmém nebi! Konečně na to přišla a teď s tím může na světlo, bude hvězdou! Chuděrka malá, nezkušená! Záhy se totiž ukáže, že za vraždou pravděpodobně stojí kdosi z vrcholové politiky.

Přesto, že by se mohlo zdát, že je Anika v koncích, nevzdává se. Nanovo se vrhá do pátrání – za každou cenu musí něco vyšťourat. No, aby někdo nevyšťoural ji – z bezpečného úkrytu hluboko pod tunami hlíny. Děvče se přesvědčí, že zvědavost a cílevědomost jsou krásné věci, ale někdy za to nestojí.

Liza Marklundová opět perlí! Jestliže jsem si myslela, že je Exploze fakt bomba, co pak musím říkat o Studiu 6? Je to skvělá kniha, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Opět do detailu perfektně propracovaná, precizní, napínavá, čtivá. Jednotlivé charaktery působí realisticky a živě – nedá se jim vytknout ani za nehet nedostatků, natož pak nějaká plochost. Navíc je zajímavé sledovat rozdíly mezi Anikou v Explozi a Anikou ve Studiu 6. V první knize je už vyspělá, zkušená, odhodlaná. Ve druhé, i když logicky první, je to ještě novinářské pískle, které v sobě má ovšem už ono odhodlání staršího Aničina já.

Marklunodová se pyšní přívlastkem královna švédské krimi. No já myslím, že Studiem 6 si svůj statut upevnila. Co víc dodat? Snad jen škoda, že jsem se líp neučila a nešla studovat žurnalistiku. Touhle dobou bych už mohla tajně snít o podobné kariéře.