Strike jednou nohou v červené knihovně

recenze

Ve službách zla (2016) / katy238
Strike jednou nohou v červené knihovně
Zařizování svatby je opruz. Byl to opruz a vždycky to bude opruz. Pokud Vám navíc kurýr doručí místo svatebních rekvizit lidskou nohu, už to opravdu dokáže zkazit den. Zvláště, pokud kurýr není kurýr, ale osobní preparátor nechutné zásilky.

Proto se není čemu divit, že to mladé asistence soukromého detektiva Robin pořádně pokazí nejen den, ale i následujících několik týdnů. Protože tajemný preparátor by si do své sbírky přál nějakou extra oběť a Robin do jeho nechutné rovnice požadavků slibně zapadá.

Už třetí v řadě případů soukromého detektiva Cormorana Strika začne doručením na první pohled nevinné zásilky (do jejího rozbalení) a pokračuje hlubokou sondou do temné minulosti nejen Strika, ale překvapivě i Robin. Oba totiž skrývají více, než by si byli ochotní přiznat. Natož říct nahlas.

A tajemný pronásledovatel to ví.

Při čtení knihy jsem se neubránila smíchu ani překvapivým vydechnutím. Do příběhu je jednoduché se začíst a autorka navíc rozehrála i pocitovou linii ústředních postav. Na stejné rovině jako hlavní zápletka jsou i Strikovy nevyřešené city k Robin, na kterých dále stojí další důležité situace v knize.

V tom však může být problém.

Série s Cormoranem Strikem začala jako slibný vánek v detektivním žánru, třetí díl však spadá spíše do červené knihovny a hrdinovy pocity k jeho partnerce v kanceláři nemusí zaujmout každého. V porovnání s předchozími díly je to totiž opravdu něco jiného a prostoru pro Strikova kdyby ve vztahu k Robin je věnováno opravdu dost. Když k tomu připočtu i samotný závěr knihy, vyhlížím já osobně další díl série s opravdovou a nefalšovanou nedočkavostí, ryzí fanoušci detektivního žánru jako takového jistě nadšeni příliš nebyli.

Příběh je totiž i přes svá líčení čtvrcení obětí a úchylných myšlenkových pochodů násilníka spíše romantickým sněním dvou citově zmatených lidí, kteří tančí mezi končetinami nevinných obětí v mačetovém tanci hlavního záporáka.

Byla jsem samozřejmě zvědavá, kdo je tím vrchním zmetkem, ale linie Strika a Robin pro mě byla o pár stupínků výše.

Na druhou stranu, proč ne. Autorka není známa jako pisatelka dech beroucích thrillerů syrových jako flákota masa z čerstvě zabité oběti, ale spíše jako tvůrkyně něžných a jemných příběhů se zajímavou zápletkou.

Pokud budu toužit po syrovém vyprávění, sáhnu po S. Fitzkovi a jeho nezapomenutelném Izolovaném, ale zasnít se u úsměvného příběhu dvou mile tápajících detektivů bylo skutečně osvěžující.

Už nyní autorce fandím při psaní pokračování a sobecky si přeju, aby linii Robin a Strika neutínala. Ono to totiž do toho příběhu tak nějak patří.

Komentáře (0)

kniha Ve službách zla recenze