Stříbrné dobrodružství

recenze

Stříbrná maska (2017) / MilenneWaver
Stříbrná maska

Stříbrná maska je čtvrtý díl z fantasy série o čarodějích - Magisterium. Zábavný a dobrodružný příběh zajisté uchvátí pohled nejednoho mladšího čtenáře a kdo ví, možná i ty starší.

Společně s Callumem již čtenář prošel dlouhou cestu - skrz nebezpečné nástrahy, tajemství, která obklopují život a zároveň i ztráty, které během té doby utrpěl. Nyní se ale zdá, že už nic nemůže být horší. Cal je uvězněný ve speciálním vězení, ztratil jednoho ze svých nejbližších přátel a na stupnici od nuly do deseti se cítí být v záporných číslech. Jediné, co ho udržuje při smyslech je naděje. A ta se nakonec i vyplní.

Cal během několika let dospěl z chlapce v rozumného kluka. Chladný rozum a inteligence mu nejsou cizí, přesto, jako kdyby s každým další dílem se stával ještě větším samotářem než předtím. Život mu hodně dal i hodně vzal. Ale ani ve Stříbrné masce nepolevuje v boji za svůj život a za životy těch, které miluje. Stává se tak ideálním hrdinou, ke kterému mohou právě mladší čtenáři vzhlížet.

Naopak, mnoho vedlejších postav se posunulo spíše mezi záporné dění knihy, což se projeví především v tomto díle. Nikdo není takový, jak se zpočátku zdá.

Ačkoliv to říkám s nelibostí, děj se prakticky neposunul. Většinu knihy zůstával na jednom místě, nebyl nijak zvláštní a akčních nebo zvlášť převratových scén bylo v knize minimum - působilo to na mě jen jako vyplnění děje před závěrečným dílem.

Jedinou světlou stránkou děje byl konec, který nabral příjemný spád jako v předchozích dílech a dokázal mě nalákat i na přečtení posledního dílu. Jinak je skutečná škoda, že zápletku autorky více nevyužily.

Naštěstí, věc, která se neměnila, bylo psaní autorek. Ze zkušenosti vím, že Cassandra Clare píše skvěle, což se projevilo i v této sérii. A o Holly Black nelze říct nic jiného. Děj tak příjemně ubíhá, nevleče se a neubíhá příliš rychle.

Stříbrnou masku musím nakonec hodnotit průměrně. Nejde o žádný zázrak - alespoň tedy z mého pohledu. Ovšem, pro mladší čtenáře je tahle série perfektní. Dokáží se sžít s hrdinou, který prožívá jedno dobrodružství za druhým, ponoří se do světa magie a celkově jim toto téma bude bližší.

Za poskytnutí výtisku děkuji Databázi knih a nakladatelství Yoli!