Středověk ve Švédsku

recenze

Hon na vittry (2020) / Jarin.zvon
Středověk ve Švédsku
Oblíbený a světově proslulý švédský autor Johan Theorin se svou fantasy knihou s názvem Hon na vittry navazuje na předchozí vynikající díl Bitva o Salajak. Děj se odehrává ve Skandinávii v 14. století. Tehdejší doba byla typická válkami o majetek a moc, což taky naznačuje upoutávka nacházející se v dolní části obalu knihy: Švédsko, středověk, doba, kdy války a morové epidemie byly stejně skutečné jako elfové a obrovští hadi. Jedna věta, která ale prozrazuje hodně.
Českému čtenáři se originál Jakten på hwitrerna dostává do rukou v překladu Jaroslava Bojanovského, k němuž já sám nemám žádné připomínky. Hodnotím překlad za velmi zdařilý a přál bych si, aby tak kvalitní překlady měly všechny zahraniční tituly u nás prodávané.
Říká se, že obal prodává. Nakladatelství MOBA si to zřejmě velmi dobře uvědomuje, protože obálka od Ondřeje Vašíčka je překrásná a už tato obálka by mě lákala knihu si pořídit, abych měl esteticky dokonalý literární kousek v mé knihovničce.
Nyní k obsahu knihy. Kdo by si myslel, že tím, že se pod horou Salajak dobojovalo, hrad padl a lidé dosáhli vítězství, skončí boj, ten by se mýlil. Opak je pravdou: boj proti vittrům zdaleka nekončí.
Mnozí z nich se po boji rozutekli do podzemních chodeb a propasti Jarmaland, do říše temnoty a životu nebezpečných bytostí. Vitterská bojovnice Ristin a princ Dhor, jež toliko o vlásek unikli jisté smrti, se pomalu vydávají do jejích hlubin, pronásledováni skupinou vojáků, rytířů a elfů. V čele stojí bratři Niklis a Jöran, poněvadž k tomu mají osobní důvod: chtějí se jednoduše pomstít.
Všichni musí usilovat o to, aby tuto náročnou výpravu přežili, ale jenom někomu se to vydaří...
Já jako čtenář jsem si toto napětí vychutnal plnými doušky a děkuji nakladatelství MOBA za poskytnutí recenzního výtisku.

Komentáře (0)

kniha Hon na vittry recenze