Strašný ohňů pán

recenze

Pán ohně (2015) 4 z 5 / jakear
Pán ohně

Beznadějně křičí, tělo mu doutná. Sužuje ho nepředstavitelná bolest, kůže se škvaří a nesnesitelně pálí. Strašný ohňů pán mu podepsal ortel smrti…

V pekingském parku je nalezeno hořící tělo neznámého muže. Není mu již pomoci. Stejný den jsou nalezena ještě dvě další těla – oba muži, jeden bodnut do srdce, druhý se zlomeným vazem. Tento případ se dostává do rukou Li Jenovi ze zvláštního oddělení čínské státní bezpečnosti.

Margaret Campbellová je americká patoložka, která se, dle svých slov, zabývá zkoumáním „škvarků“, tedy spálených lidských těl. Utíká před svou smutnou minulostí do Číny, kde má po pět týdnů přednášet na univerzitě. Bohužel si ani neprolistovala brožurku o kulturních odlišnostech. To ji přivede do několika problémů.

Upjatý policista Li Jen je zase štěstím bez sebe, poněvadž byl právě povýšen na zástupce onoho zvláštního oddělení státní bezpečnosti. Žije svou kariérou, je ambiciózní a ještě stále žije se svým strýčkem. Patrně beznadějný případ.

A co se nestane, tihle dva se setkají. Zprvu děsné faux pas, později ještě větší. Postupně si však k sobě nalézají cestu a, co Bůh nechtěl, stává se z nich sehraná dvojice vyšetřovatelů, kteří se nebojí ničeho zlého, ani když kráčí roklí šeré smrti.

Peter May je mistr vypravěč. Už na prvních stránkách nasadil poklidné, ale neúnavné tempo, kterým provází příběhem. Autor nenudí ani popisem čínské kultury, zvyklostí Číňanů a hlavně jejich prazvláštních společenských pravidel. Sem tam Číňan ztratí tvář, naštve se za prosté „ne“ a rozhodně nerad vidí ženu popíjet alkohol. Přičemž u mužů je to samozřejmě v pořádku. Občas některá pravidla tvrdě narážejí na nemilou překážku – logiku.

Román vás zavede do hlavního města Číny a dovolí vám nahlédnout do vyšetřování se všemi jeho odlišnostmi. Máte-li chuť podívat se letmo do země, která v příštím desetiletí bude velmocí světa, pořiďte si Pána ohně.

Komentáře (0)

Přidat komentář