Stopy hrůzy pokračují

recenze

Nebuď dlouho vzhůru (2017) 4 z 5 / Channach
Nebuď dlouho vzhůru

Jmenuji se Lisa Brooksová a jsem totální magor. Nebyla jsem vždycky případ pro cvokaře. Před tou nehodou jsem, myslím, byla docela v pořádku.

R. L. Stina a Fear Street (Ulici strachu) a celou Shadysideskou střední já prostě můžu. Nebuď dlouho vzhůru se mi líbilo mnohem více než docela zdařilý první díl série – Ostrov strachu. Nejdříve jsem, jak je mým nešvarem, přečetla prvních cca třicet stránek, pak jsem knihu nechala dva dny ladem a ani mi nechyběla, ovšem jakmile jsem ji vzala znovu do ruky, už mě nepustila a přečetla jsem ji na jeden zátah.

Autor opět, jak je jeho zvykem, nenechal čtenáře oddechnout, protože téměř každá kapitola končila tzv. cliffhangerem (dramatický závěr, hrdina je v nevyřešené situaci). Takže jsem ihned musela začít číst kapitolu novou. Tentokrát ovšem nepůsobilo vyvolání napětí nijak násilně, ale jaksi přirozeně vyplynulo a celý příběh mě bavil mnohem více.

Oči jí potemněly. Přitiskla i rty blízko k uchu. „Jsi v maléru, Liso, a ani to netušíš.“

I když je dílo určeno mladším teenagerům, musím přiznat, že některé okamžiky byly děsivé a já jsem se doopravdy bála. Ale já jsem poseroutka, takže možná normální dospělý nebude mít se čtením problém. :-)

Lisa, jako postava, mi byla blízká a celá story se nejvíce blíží originálním Stopám hrůzy. Neznalá cizinka je vhozena do shadysideského koloritu, čtenář se s ní ocitá na střední škole i Fear Street. Autor se nebál odpravovat sympatické postavy. O tyto zkušenosti nás Ostrov strachu bohužel trochu připravil.

Příběh a hlavní zápletku jsem sice krapet prokoukla, ale u čtení jsem se velice dobře bavila. R. L. Stine má dar házet čtenáři falešné vějičky a tak je na každém z nás, kterou stopu budeme v příběhu sledovat.

Chválím nakladatelství Baronet za obálku, která je sice velice podobná té originální, ale působí na mě mnohem silněji a lákavěji. Chválím také překlad, protože mě ve čtení nerušily čengliš nesmysly. A to se vždycky počítá.

Doporučuji Nebuď dlouho vzhůru ke čtení, protože jsem se opravdu dobře bavila. Kdybych mohla, dám knize 4,5 hvězdičky. Přece jen mám otázky k hlavnímu příběhu; Proč? Jak? Mrzí mě, že nebylo vysvětleno vše.