Stojí zrada za to?

recenze

Město zrady (2020) / Vendea
Stojí zrada za to?
Raven doufala, že se jí podaří svobodně opustit Soulcity. To se ale krutě mýlila. Nová opatření jsou ještě přísnější. Její jedinou šancí na záchranu je skupina rebelů, která tajně pracuje v odboji. Stojí zrada města, ve kterém vyrůstala, za vlastní svobodu?

Město zrady je druhým a závěrečným dílem young adult série Město duší z pera české autorky Martiny Čekalové. Série byla vydána pod štítkem Humbookstartu, který pomáhá nadějným mladým autorům splnit si jejich sen. Původně série vycházela na Wattpadu a získala si velkou čtenářskou základnu. Město zrady plynule navazuje tam, kde skončil první díl. Se světem jsme byli jakž takž seznámeni v jedničce, člověk by si tedy řekl, že je čas na nějakou pořádnou akci. Chyba. Skoro až do samého konce se v knize totiž vůbec nic nestalo. Vůbec by tedy nevadilo, kdyby byla jednička pouze standalone.

Absolutně nudný "děj", pokud se o tom tak dá mluvit, nezachránil ani autorčin poměrně čtivý styl psaní a zajímavý koncept, který se tu úplně ztratil. Celá pointa s odbojem tak díly rozvleklosti ztratila na atraktivitě, a i když hlavní hrdinka přednesla nějaké zajímavé myšlenky, prakticky vůbec se s nimi nepracovalo. Na druhou stranu ale musím pochválit za romantiku, která tu prakticky nebyla. Instalove totiž byla jedním z největších negativ, které jsem na jedničce našla.

Co se týče postav, valná většina z nich byla představena už v prvním díle. Hlavní hrdinku Raven jsem v jedničce měla celkem ráda a její teen angsty povaha mi přišla velmi osvěžující. Ta neohrožená Raven ale bohužel někam zmizela, ve dvojce z ní zbyla pouze smutná Raven, která je neustále v depce. Což je vážně škoda, protože Ravenina povaha byla jednou z mála pozitiv, kterým se jednička lišila od ostatních knih v žánru. O zbytku postav raději ani nemluvím, nějaký vývoj je absolutně nulový. Za zmínku stojí snad jen Ben, jehož razantní změna v povaze mě dost bavila.

Je nutno podotknout, že jsem od druhého dílu měla absolutně nulová očekávání. I tak jsem ale odcházela poměrně dost zklamaná. Nepatřím sice už do cílové skupiny čtenářů, i tak ale dokážu ocenit zajímavou YA. Město zrady mělo velký potenciál, bohužel ho ale zahodilo. Skoro až do samého konce absolutní nuda, převrat vyřešený během pár stran, cheesy dovysvětlení v epilogu.

I tak bych ale sérii doporučila všem mladším čtenářům, kteří ještě nemají nic načteno. Koncept to má totiž poměrně zajímavý.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Albatrosmedia.cz.

Celá recenze na:
vendeadreams.blogspot.cz

Komentáře (0)

kniha Město zrady recenze