Stín minulosti

recenze

Tajemství (2021) / a.k
Stín minulosti
Rodiče Beth a Michael jsou zoufalí. Jejich malý synek Jake je vážně nemocný a zachránit ho může jedině transplantace ledvin. Ani jeden ale nejsou vhodnými dárci a Betina matka byla nedávno pohřbena i se svým tajemstvím, kdo je Betin otec. Zdá se, že promarnili poslední příležitost nalézt mezi nejbližšími příbuznými záchranu pro milovaného syna.

Očekáváte-li, že autorka bude brnkat na strunu soucitu s umírajícím klučinou, budete asi velmi překvapeni. Hlavní zápletka románu se odehrává daleko dříve, ještě než se nemocný Jake vůbec narodil. Tenkrát se parta lidí rozhodla vyrazit na výlet, při kterém se udála celá řada dramatických okamžiků, které v celkovém důsledku změnily životy mnoha lidem. A to i těm, kteří s výletem neměli vůbec nic společného.

V anotaci románu není možné nalézt žádná konkrétní vodítka, o čem celý příběh vlastně bude. Možná je to tak dobře. Protože vývoj děje je o to více překvapivý. Ve své podstatě jde o to, jak může jeden okamžik změnit životy mnoha lidí, jak jedno rozhodnutí může zcela obrátit nalinkovaný život vzhůru nohama.

Autorka má vynikající smysl pro stavbu zajímavé zápletky. Kniha se výborně čte a charaktery postav, kterých se zdá zpočátku docela dost, jsou dobře napsané a mají v příběhu své opodstatněné místo. Milníkem pro řešení smutného a emočně silného příběhu o nemocném Jakeovi ze současnosti je tajemství zemřelé babičky. Ta jediná mohla přijít s informací o příbuzných, které Jakeova máma nikdy nepoznala a kteří mohli být záchranou pro umírající dítě. Čtenáři mají jedinečnou příležitost poznat utajený příběh, který se odehrál před čtyřiceti lety, v samostatné dějové lince. A tady se ukrývají velmi bolestná témata jako ztráta blízké osoby, emočně strádající dítě, které nikdy nepozná matčinu lásku, nebo třeba jednání osob v extrémní situaci, která vedou k nepromyšleným činům s kardinálními důsledky.

Tempo vyprávění je vyrovnané a vývoj příběhu si udržuje čtenářovu pozornost. Celé rozuzlení příběhu je postavené na zatajení jedné podstatné informace, která svede vaše uvažování na scestí. Příběh je ale natolik atraktivní, že věřím, že stejně jako já tento malý úlisný autorčin úskok přijmete. Vždyť proplétání několika lidských osudů, emočně silné okamžiky, které mají tu moc se vás vnitřně dotknout, jsou přesně ty atributy románů, které si dokáží čtenáře získat. A tento příběh to kouzlo má. Moc ráda knihu doporučím.

Komentáře (0)

kniha Tajemství recenze