Srdcový král

recenze

Srdcový král (2015) / evasamankova
Srdcový král
S kartami se dá hrát… a vyhrát, třeba i slušnou sumu peněz… nebo prohrát, někdy i vlastní střechu nad hlavou. S kartami se věští… malou škvírou nakukuje za oponu budoucnosti. Karta srdcového krále značí osudového muže v životě… a může zavinit smrt…

Tak, jako se to stalo jedné kartářce v detektivním příběhu české autorky Petry Hesové s názvem Srdcový král. Mladá vysokoškolačka Kristýna si právě věštěním z karet přivydělávala na studium, než ji neznámý pachatel udeřil do hlavy, bodl do srdce, a nakonec jí do úst zastrčil kartu srdcového krále. Kdo sympatickou vysokoškolačku zavraždil? Byl to její psychicky nemocný přítel Ondřej, s nímž se v minulosti už jednou rozešla? Nebo ji chtěl umlčet někdo z nespokojených zákazníků? Nebo za tím mohou stát rozbouřené rodinné vztahy?

Z pootevřených úst se zarudlými, potrhanými koutky vystupoval cípek nějakého předmětu.
„Má něco v puse. Vypadá to jako papír.“
Aleš pokynul směrem k jednomu z techniků, který okamžitě přistoupil k nim. „Můžete to opatrně vyndat?“
Emma s napětím sledovala, jak muž obezřetně tenkou pinzetou vyprošťuje objekt a vytahuje jej oběti z úst. Šlo to ztuha, doslova. Emmě maně vytanulo, že posmrtná ztuhlost nastupuje vždy od hlavy, a to už za jednu až dvě hodiny po smrti.
Nakonec se to podařilo a na konferenčním stolku před celou skupinou se objevila zohýbaná, zašlá mariášová karta. Přesto na obrázku rozpoznali mužskou postavu sedící na trůnu a třímající žezlo. Jeho hlavu z každé strany lemovalo srdce.
„Srdcový král,“ ozvalo se mnohohlasně.
Emma padla zrakem na střenku nože vystupující z dívčina srdce a zachvěla se.


Odpovědi na tyto otázky hledá třicátnice Emma Lindová, rodilá Švédka s českými kořeny z matčiny strany, jež se před časem přestěhovala ze studeného severu do Čech. Vražda mladé Kristýny je jejím prvním samostatným případem a zároveň i jakousi zkouškou, která rozhodne o jejím dalším působení v řadách pražské kriminálky. Emma se vrhá do případu s chutí, ale i obavami z vlastního selhání. Přesto po většinu doby neztrácí humor ani munici pro sebeironii.

Autorka vypráví nenáročným stylem, nepouští se (bohužel) do hlubší profilace postav. Jedinou výjimkou je snad Emma, ale přesto i ona zůstane pro čtenáře „jen“ papírovou hrdinkou. Celý děj není jen čistou detektivkou, ale autorka přidala i trochu vtipu či drobný kousek romantiky. České prostředí pak prořízla nemalým dílem toho švédského, a samotný závěr resp. vyvrcholení případu se snažila posunout ke vzoru severských thrillerů.

Petra Hesová smíchala zajímavou směs. Otázkou ovšem je, zda těch přísad či složek musela přidávat tolik. Každá má jen povrchové zpracování, a příběh tím ve svém celku trochu ztrácí na přesvědčivosti. Srdcový král je oddechová detektivka, která čtenáře rozhodně neurazí. Nejspíš ale ani výrazněji nenadchne. Přesto se autorce nedá upřít čtivost i snaha cílit na složitější a komplexnější zápletku. Spisovatelka potenciál rozhodně má - snad ho naplno zužitkuje ve své další knize.

Komentáře (0)

kniha Srdcový král recenze