Správně slyšíme (ne)jen ušima

recenze

Malý princ (2005) / Marky48
Správně slyšíme (ne)jen ušima
Poté, co letec ztroskotá uprostřed pouště, potká kouzelného Malého prince. Už zbývá jen málo vody a šance na opravu letadla také nejsou zrovna vysoké, ale letec díky Malému princi zjišťuje, že ne vždycky je důležité právě to, co se nám důležité zdá. Ale kdo to vlastně je Malý princ?

Malý princ už dnes patří mezi klasiky, ale svět se pořád ještě neshodl, kam tohle dílo zařadit. Je v povinné četbě pro střední školy, zároveň je to pohádka a stejně tak patří mezi filozofické knihy pro dospělé. Já osobně jsem tuhle knížku četla už několikrát a pokaždé jsem si z ní odnesla něco jiného, nového a specifického... A to ještě ani nejsem dospělá (kdo ví, co mi přinese pak)!

Každopádně se čtenáři této knihy dělí na dvě skupiny: buď Malého prince milujete, nebo vás vůbec nezaujal a neoslovil. V druhém případě to ovšem může být proto, že jste dílo pana Exupéryho správně nepochopili.

A knížka jako Malý princ jakoby přímo volala po audioknižním zpracování, které se ovšem dá velmi lehko zkazit. Eduard Cupák se ovšem na vyprávění takto citlivého příběhu opravdu hodí a dodává mu patřičné emoce v místech, kde je to potřeba. Cupákův hlas plynule přechází z jedné kapitoly do další a sedí jak letci, tak Malému princi. To stojí rozhodně za povšimnutí, protože jsou to dvě velmi odlišné postavy a muselo být opravdu těžké najít interpreta, který by jim charakterově a hlasově seděl oběma.

Také hudební doprovod se moc povedl. Kapitoly jsou od sebe odděleny pěknou pomalou melodií, která je tak krátká, že vás udrží pi poslouchání, ale přesto tak dlouhá, abyste si na chvilku od povídání odpočinuli. Co jsem ovšem nepochopila, je takzvaná "dohra" - hudba, která po skončení audioknihy ještě chvíli hraje, ale zdá se mi příliš dlouhá. Podle mě by bylo hezčí, kdyby byla audiokniha uzavřená stejně, jako byly oddělovány kapitoly...

Audiokniha trvá necelé dvě hodiny a musím říct, že mi bylo na konci opravdu líto, že není delší. Pohádkovou atmosféru, kterou dokázal Eduard Cupák skvěle navodit, jsem si užívala od první minuty až do poslední chvíle (když tedy nepočítáme "dohru") a ještě po doposlouchání se mě chvíli držela... Načež jsem neodolala a audioknihu si pustila ještě jednou. Protože proč ne?

Malý princ patří mezi knihy, které by si měl přečíst každý - a to pokud možno hned několikrát. Každá věta má něco do sebe, u čtení se můžete smát, plakat i přemýšlet. V audioknižním podání se příběh také moc povedl. Emoce jsou zdůrazněny na správných místech a až na "dohru" se celé poslechové zpracování moc povedlo. Takže si Malého prince určitě poslechněte, protože správně slyšíme (ne)jen ušima...

Celkové hodnocení: 5/5

Za poskytnutí recenzní audioknihy děkuji webu Audiotéka.

Komentáře (0)

kniha Malý princ recenze