Spiknutí na Křivoklátě

recenze

Královražda na Křivoklátě (2021) / akinomV
Spiknutí na Křivoklátě
Královražda na Křivoklátě je v pořadí již 28.kniha ze série Hříšní lidé Království českého. Osobně nemám tuto sérii tak načtenou, ale příběhy Oldřicha z Chlumu a jeho přátel mě zatím vždy baví. A nejinak je tomu i teď.

Jak jsem již naznačila, opět se tu setkáváme z královským prokurátorem Oldřichem z Chlumu a samozřejmě i s panošem Otou ze Zástřizlí a velitelem vojenské družiny Divišem. Hned na začátku je Oldřich z Chlumu povolán ke královně Kunhutě, manželce českého krále Přemysla II. Otakara. Ta mu připomene, že její muž bude slavit patnácté výročí korunovace českým králem a že mu chce uchystat, jako překvapení, velkolepou oslavu spojenou s turnajem. Ta se má odehrávat na Křivoklátě, kam jsou pozvány významné české rody, včetně těch, kteří s králem nemají úplně nejlepší vztahy. Královna se však dozvěděla o spiknutí, které má za úkol zavraždit krále a požádá Oldřicha z Chlumu, aby spiknutí odhalil.

Oldřich se tedy vydává za biskupem Janem z Dražic, který by mu měl dát více informací, ale ten musel urychleně odjet na důležité jednání do Bavorska. Oldřich je tak nucen spolupracovat s kanovníkem Jeronýmem, který je mu přidělen k výpomoci. A bratr Jeroným se přičiní, aby byl Oldřich z Chlumu pověřen ještě jedním vyšetřováním. A to vraždy jeho přítele, rakovnického děkana Božetěcha. Oldřich se tedy pouští do pátrání, které jeho a velitele Diviše dovede rovnou na Křivoklát, kde se setkává s nemanželskou dcerou Přemysla, Eliškou. A ačkoliv ona o celém pátrání ví, moc jim situaci neulehčuje.
Ani panoš Ota to nemá jednoduché, protože je zvyklý pracovat s Divišem a jeho nový partner, bratr Jeroným ho trošku zdržuje. A to není to jediné, co mu bude komplikovat pátrání. Ale to už bych prozradila moc a to by byla škoda.

Myslím, že i když tuto sérii moc neznáte a knihy nečtete v přesném pořadí, nic se nestane, jestliže sáhnete po této konkrétní knize. Vše potřebné se dozvíte a nic z předešlých příběhů vám nebude prozrazeno.

Kniha je příjemným oddechovým čtením, kdy se přenesete do dávných časů rytířských soubojů a života prostých lidí. Rozhodně doporučuji.

Komentáře (0)

kniha Královražda na Křivoklátě recenze