Spasitel

recenze

Spasitel (2012) 5 z 5 / Safienka
Spasitel

Další kniha od autora kriminálních románů Jo Nesba je tu. Název titulu Spasitel udává směr příběhu. Když zabředneme do významu slova spasitel/spasení zjistíme, že se jedná o vytržení z nebezpečí smrti, osvobození, vykoupení, naplněný život, vítězství a ochranu. Všechny uvedené tvrzení jsou pravdivé i na stránkách této knihy.
V ruce držím 520 stran, které vypráví o dalším kusu života policejního detektiva Harryho Hola. Ten, kdo nezná Harryho z předchozích v českém překladu vydaných knih, tak má možnost seznámit se nyní. Sympatický, zkušenostmi nabitý chlapík, který se snaží vymanit z oparů alkoholismu a který má bohužel ještě nějakých 19 let do důchodu. Jeho neustálá nedochvilnost a to, že je neustále nepředvídatelný mu dodává tu správnou dobrodružnou povahu.
Musím říct, že jsem četla od Nesba zatím pouhé 3 knihy a nikdy jsem nelitovala, že jsem sáhla právě po nich. Dvě z nich – Nemesis a Pentagram – nás zavádějí ke stejné vyšetřovací službě do severské zamrzlé země.
Přenesme se tedy do Norska, kde se teploměr pohybuje okolo mínus 24 stupňů. Neustále sněží a fouká studený vítr. Stojíme na náměstí Bratří Egorových, kde pořádá Armáda spásy předvánoční koncert. Na objednávku přijíždí z chorvatského Zábřehu Spasitel. Neznámý muž s červeným šátkem, který má jediný úkol, zabít určitého člověka a zase odjet. Jak jednoduché, promyšlené a lehce splnitelné. Bohužel nikdo nepočítá s nepředvídatelnými sněhovými podmínkami, a s tím, že zabitý člověk není ten, který měl být zabit. Žijící téměř identický bratr se dostává do životně nebezpečné situace.
Spasitel je uvězněn v zemi, kde nikoho nezná a nikomu nerozumí. Nemá peníze a ani kde spát. A v tento moment začíná honička. Harry Hole a jeho banda vyšetřovatelů jsou zločinci na stopě a snaží se ho za každou cenu dopadnout. Hon kočky s myší se táhne až do konce a dodává Vám tím tu správnou míru napětí. Příběh je čtenáři podán z více stran. Můžeme situaci prožívat jak se Spasitelem, tak i s Harrym. Autor nám dává na výběr komu vlastně fandit. Dalšími a dalšími stránkami se nám rozvíjí děj, který je obohacen o další životy postav, které mají se vším všechno společné. Mozkové závity se točí a snaží se vymyslet a odhalit toho, kdo si to všechno objednal. Autor čtenáři nabízí tolik možností typu na vraha. Sama jsem stihla podezřívat každého.
Všechno víme, přesto paradoxně nevíme vůbec nic. Nebo alespoň to základní. To se nám každou stránkou odkrývá.
Na tuto knihu už jsem přečetla několik názorů. Převážně všichni tvrdí, že není Spasitel tak dobře napsán jako předchozí knihy. Mě to tak nepříjde. Je pravda, že nenajdete akci hned od první strany, ale za to se Vám dostane tmavých a zajímavých chvilek dost. Autor umí popsat situaci a dostat vás do děje, že jen tiše sedíte, napjatě čtete a čekáte, co bude za rohem. Ještě se Vás mu podaří tak vyblbnout, že opravdu netušíte, kdo to udělal a co vůbec zamýšlí. Ač máte všechno jako na stříbrném podnose.
Pokud Vás zaujalo alespoň jedno dílo od Jo Nesba, zkuste to i se Spasitelem. Těch několik hodin čtení stojí za to.