Sny a prokletí

recenze

Sen o Somersetu (2014) / Thanyss (655 views)
Sny a prokletí
Každá kniha je bránou do jiného světa. Záleží jen na vás, jestli uděláte první krok a budete chtít projít. Otázkou také je, co vás na druhé straně čeká. Jestli ten alternativní život, který se chystáte na druhé straně prožít, bude stát za to.

Někdy se mi stává, že na prahu takové brány chvíli tápu, někdy okouním hned za vstupem a velmi zřídka mám chuť se otočit a utéct. Ovšem někdy… Někdy mě ten průchod do jiné reality naprosto vtáhne a já mám vážně co dělat, abych našla cestu zpátky. Vlastně se mi po ní ani pátrat nechce.

A přesně to je případ Somersetu. Imaginární řeka času mě vzala proti proudu zpět do devatenáctého století na jih Spojených států Amerických. Celkem nedávno jsem přelouskala Chaloupku strýčka Toma a udělala si tak barvitý obrázek o životě otroků v tehdejší době. A protože pachatel se nezřídka vrací na místo činu, jsem tu zase. Jenže protentokrát si ten výlet střihnu z druhé strany břehu. Hezky od plantážníků.

Na počátku byla smlouva. A ta smlouva zapříčinila odluku dvou vzájemně se milujících lidí, roztržku v rodině a vytržení mladé ženy z jejího domova. To vše pro jeden sen o vlastní plantáži a kvůli jedné rebelantské duši. A než se nadějeme, naše značně nesourodá dvojice hlavních hrdinů – otrokář William Toliver a skrytá abolicionistka Jessika Wyndhamová – se ocitá v dlouhé karavaně na cestě do země zaslíbené, do Texasu.

Tři rodiny. Rodiny zakladatelů městečka Howbutker a zároveň nerozlučných přátel. Toliverové, Warwickové a DuMontové. Společně si plní své sny. Na panenské půdě tak vzniká rozlehlé plantážnické sídlo Toliverových, Somerset, s nedozírnými lány bělostné bavlny, působící zdálky jako čerstvě padlý sníh. Do bujných lesů se zakousnou pily a sekery Warwickova dřevařství a šarmantní Henri DuMont do téhle pusté krajiny přinese obchod a přepychovou krásu svého zboží.

Znělo by to tak hezky, nebýt té proklínané smlouvy, jež umožnila Silasi Toliverovi, snít svůj sen. Peníze na založení Somersetu pochází prakticky od ďábla. Jeho matka před synovým odjezdem do Texasu prorokovala, že tahle půda bude prokletá.

Věříte na prokletí? Nebo si myslíte, že nešťastná úmrtí Toliverovských potomků jsou pouhou náhodou? Na stránkách knihy stihneme s přehledem prožít celé tři generace zakladatelských rodin. Přitom to není zmatené, ani přeplácané, ani nedostatečné či zkratkovité. Prožijete spoustu nezapomenutelného. Od zakládání nového města, přes jeho růst, po občanskou válku Jihu proti Severu, následné represe Texasu a konečně i osvobození černých otroků. Nepočítaje v to všemožná rodinná dramata.

Snad nikde se nestane, že by děj stagnoval. Pořád se něco děje. Postavy jsou velmi reálné, žijí a dýchají, mají své osobité kouzlo a ke každému si postupně utvoříte vztah. Je už jen na vás, zda to bude láska, nenávist, odpor nebo soucit.

Stejně působivé je i prostředí, kde se děj odehrává. Máte pocit, že jen stačí otevřít vchodové dveře a stanete na prahu verandy, kde se před vámi rozprostírá bavlníkové pole v celé své nádheře, včetně pracujících otroků, sbírajících pečlivě chomáčky vaší obživy. A když se nechcete dívat na plantáž, můžete před svým vchodem spatřit hlavní třídu Howbutkeru, na níž se ubytovaly všechny zakladatelské rodiny, a krása zdejších rezidencí vás jednoduše ohromí.

Budete se potit při texaských létech, strachovat se o úrodu, řešit intriky, lásku, bolest, ztrátu i strach z válečných nepokojů. Stanete se svědky vynálezu nových technologií, vzniku a rozpadu Konfederace a změny zákonů. Při tom všem vás bude provázet Jessika Wyndhamová Toliverová. Od začátku do konce. Je to její Poselství růží.

---Nikdy předtím se však jeho hrůzné představy ve zlých snech nezhmotnily. Dnes v noci však viděl matku, jak ukazuje na něco skrytého mezi vysokými stébly bavlny na polích Somersetu. Vidíš? křičela. Říkala jsem ti, že tvoje půda je prokletá! A to tělo rozhozené mezi řádky rašící bavlny, k nimž ukazoval její prst, patřilo Thomasovi. Než mu v tom rozum – a obvyklá opatrnost – mohl zabránit, vyhrkl: „Jessiko, věříš v prokletí?“---

kniha Sen o Somersetu recenze

Cleopatra
08.12.2014

Chystala jsem se přečíst si tuto knihu. Po této skvěle napsané recenzi se na ni těším mnohem víc. Děkuji za navnadění.