Sníh nebo popel

recenze

Sníh nebo popel (2017) 4 z 5 / DariDerek
Sníh nebo popel

"Mapa je především zvláštní tím, jak jsou zobrazena jednotlivá království - uprostřed každého září drobné zobrazení jeho královského zdroje. Zasténám. "Tak o tomhle jsi chtěl mluvit? O zeměpisu?" Mather zavrtí hlavou a nakrčí obočí. "Ne, já..." Odmlčí se, zamne si obličej a hledá správná slova. Když znovu promluví, je vidět, že má vztek, odsekává. "Chtěl jsem, abys to viděla. Abys viděla všechno. Chtěl jsem ti vysvětlit - sníh na výsostech, můžeš mě chvíli poslouchat?"

Mírné jaro, krušná zima? Kdepak, v tomto světě platí jiná pravidla! Jaro před šestnácti lety dobylo Zimní království. Jedinou nadějí zničené země je osm přeživších a Meira je jednou z nich. Celý život prožila jako uprchlík, nepoznala své rodiče a vychovali ji jako válečnici. Avšak i jako nelítostná bojovnice se zamilovala. Nešťastně. Ani zlomené srdce ji ale nezastaví - udělá cokoliv, aby její království získalo svobodu. Dokáže Meira zachránit svět, který sama nikdy nepoznala?

Sara Raasch už odmala věděla, že chce psát. Zatímco její kamarádi si otevřeli stánek s citronádou, ona se snažila prodat své ručně vyrobené knížky. A od té doby se toho moc nezměnilo. Sara nadále kreslí a její vášeň pro psané slovo a jiné světy ji dokonce dovedla k vydání první knihy, kterou držíte v ruce.

Nejdříve se seznámíme s Meirou, která je šestnáctiletá dívka. Všichni v jejím okolí ji cvičí k tomu, aby byla správná válečnice a bojovnice, pořád ji ovšem chybí kousek k tomu, aby ji brali sebou na výpravy. A kdo? Sir a Mather. Starý a mladý. Bojovníci Zimy. Když byla Zima napadena, zůstalo jich jen pár a snaží se znovu získat zpátky svou moc. A k tomu potřebují nejen umění boje, ale také trochu toho štěstí, které jednou potká Meiru, vydá se na pouť a přinese něco, co je velmi důležité. Žádného extra poděkování se ovšem nedočká, dokonce ji za to čeká odměna, která vůbec není příjemná...

Nevím, proč se to poslední dobou děje, ale mívám problém se začít do tohoto typu knih. Možná je to tím, že ze začátku se nic moc neděje a autorky si nechávají všechnu akci až na druhou polovinu knihy. :-) Když se ovšem tou půlkou prokoušu, pak už nemůžu přestat číst. Je to zajímavé, napínavé, držím palce svým hrdinům a čtu klidně až do brzkých ranních hodin, jen abych věděla, jak to všechno dopadne. Kdyby to takovéto bylo od začátku...

Co je ale důležité zmínit, autorka Sara Raasch i přes pomalejší začátek stvořila perfektní svět, kde vládu drží v ruce čtyři království - čtyři roční období a poté ještě menší Střídavé království. Jejich hlavní silou je magie v podobě zdroje. Každý má jinou, každý ji využívá po svém. Někteří pro bohatství a zisk, jiní pro zotročení lidí. Vznikají koalice a spojenectví, které může udělat dané království ještě silnější...

"Sejdeme na širokou hlavní cestu vedoucí lesem. Před námi se tyčí hradby Abrilu, stín se táhne od jejich úpatí, temná cimbuří se hrozivě vypínají nad růžovobílé rozkvetlé stromy. Po chvíli vjíždíme branou do samotného města. Snažím se vtisknout si do paměti co nejvíc detailů, nutím se přemýšlet, abych se nepoddala strachu, který mi svírá žaludek."

V průběhu čtení jsem našla docela dost věcí, které se mi líbily. Začalo to nadáváním, které hrdinové používali. Jako například sníh na výsostech, zlatý listy a podobně. Někdy mi to vykouzlilo úsměv na rtech, přišlo mi to totiž divné, ale přitom směšné a sedělo to k ději.
Další věc, kterou bych chtěla zmínit, tak je čtivost. Sara Raasch dokázala napsat opravdu čtivou knihu, a i přesto, že se mi začátek zdál takový nijaký, ani na chvilku mě nenapadlo přestat číst, nedej bůh odložit knihu. :-)
Další plus - hrdinové. Jejich vykreslení, popis a charaktery byly perfektní. Vyvážené a normální. Chtíč, lhaní, intriky, touha, zloba - všechny možné vlastnosti, které vás teď napadnou, dala autorka do příběhu a zakomponovala takovým způsobem, že vás to prostě musí bavit.

Celkově se mi kniha Sníh nebo popel líbila a jsem zvědavá, jak to všechno bude pokračovat. Pokud máte rádi fantasy světy s trochou romantiky, tak určitě se po tomto díle poohlídněte, můžu vám zaručit, že se u ní i pobavíte. :-)

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan