Smrt v dunách

recenze

Ikarus (2017) / Maru.Maruska
Ikarus

Deon Meyer patří k mým nejoblíbenějším spisovatelům. Jeho styl psaní mi neskutečně sedí. Z oblasti detektivek a thrillerů bych jen těžko vybírala tak dobrého autora, jako je právě tento. Nepřekonají ho ani severské detektivy a jejich často velmi opěvovaní autoři. Přečtu celkem dost knih, ale po čase mám u většiny problém vybavit si, o čem vlastně byly. To se však děl od tohoto autora vůbec netýká. I když uplyne od přečtení delší doba, pořád si dobře vzpomínám, o co v nich šlo. Také je to jeden z mála autorů, který dosahuje stejně kvalitní úrovně u většiny příběhů. Zpravidla to bývá tak, že některé jsou prostě lepší a některé horší.

Poslední krimithriller, který u nás od něj vyšel, nese název Ikarus. Nemohla jsem se ho dočkat a okamžitě jsem se vrhla na čtení. Ačkoli je to rozsáhlejší dílo (má téměř pět set stránek), slupla jsem ho jako jednohubku a čtení si užívala. A na rovinu vám mohu říct, že bych rozhodně snesla ještě přídavek. Je to prostě další velmi povedený příběh, u kterého budete sedět jako zařezaní, dokud neotočíte poslední stránku. Já jsem se od něj nemohla odtrhnout. Autor píše tak, že jeden zvrat střídá druhý. Děj má neskutečný spád. Navíc vůbec nebudete tušit, kdo za vším stojí. Samozřejmě můžete tipovat a hádat, ale mě se málokdy povede zápletky odhalit dopředu. Rozhodně nepíše předvídatelně. Také hlavní postavy jsou sympaticky popsané a charaktery různorodé. Sice autor zachoval vzor detektiva Benna Griessela jako závisláka na alkoholu, což samozřejmě není zrovna originální, ale na druhou stranu vzhledem k situaci mu asi nemůžeme vyčítat, že se nedokáže vyhnout flašce.

Také musím říct, že jsem po knize sáhla v pravou chvíli. Ačkoli byste to třeba z obálky absolutně neodhadli, z obsahu dýchá vánoční atmosféra. Pointa totiž tkví v tom, že fotograf najde pouhý týden před Vánocemi mrtvolu v písečných dunách. A to je další věc, kterou mám na detektivkách Meyera ráda - odehrávají se v různých podmínkách, na netypických místech. Když jsem se dozvěděla, že mrtvolou je muž Ernst Richter, který založil společnost zabývající se krytím nevěrných záletníků, moje zvědavost ohledně toho, co se stalo, ještě vzrostla. A je zde také skvělá ukázka toho, co vše mohou vyvolat mediální spekulace.

Doporučuji všem, kdo máte rádi krimithrillery. Myslím, že Ikaruse si užijete.